Helska wycieczka kaszubska

W dniu 22 września 2018 roku uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego z klas pierwszych i drugich udali się na wycieczkę do Helu. Na miejscu dzieci zwiedziły Muzeum Rybołówstwa, gdzie poznały historię związaną z połowem ryb na Półwyspie Helskim oraz wodach zatoki. Ponadto dzięki interaktywnej formie, przy pomocy symulatorów, mogły poczuć się jak na kutrze rybackim oraz spróbować swych sił w wyciąganiu rybackich sieci. Następnie udaliśmy się do Fokarium, gdzie miało miejsce karmienie tych zwierząt. Uczniowie zapoznali się z bałtycką fauną. Mała wycieczka po mieście oraz zakup pamiątek to kolejne z punktów wycieczki, których nie mogło zabraknąć w planie. W drodze powrotnej pojechaliśmy do Władysławowa, gdzie w Karczmie "Swojskie jadło" dzieciaki ze smakiem zjadły przygotowany dla nich obiad.

Więcej zdjęć na Facebooku przy artykule na powyższy temat - kliknij.

Kaszubska wycieczka dzieci z SP3

W dniu 15 września uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego z klas pierwszych i drugich ze Szkoły Podstawowej nr 3 udali się na wycieczkę do Parku Ewolucji w Sławutówku.
Na miejscu dzieci obejrzały filmik o dinozaurze, następnie udały się do "batyskafu", gdzie przeżyły podwodną przygodę. Następnie pan przewodnik opowiadał o historii związanej z dinozaurami, z naszym regionem, opowiadał o przemianach klimatycznych regionu Pomorza. Następnie młodzi Kaszubi uczestniczyli w warsztatach, gdzie malowali gipsowe odlewy dinozaurów. Uczniowie szlifowali też słownictwo kaszubskie, ponieważ nauczyciel część wypowiedzi formułował w tymże języku. Podczas zajęć plastycznych klasy drugie przypomniały sobie kaszubskie nazwy kolorów, a klasy pierwsze mogły poznać nowe słownictwo. Niemałą atrakcją był dla dzieci plac zabaw, a po skończonej zabawie dzieci zjadły obiad. Po wycieczce była chwila na zakup pamiątek, po czym udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły.

Więcej zdjęć na Facebooku przy artykule na powyższy temat - kliknij.

Wycieczki po Kaszubach

Maj i czerwiec były bardzo intensywnymi miesiącami dla dzieci uczęszczających na język kaszubski. Odbyły się trzy wycieczki.

Pierwsza wycieczka odbyła się do Szymbarka (Centrum Edukacji i Promocji Regionu), gdzie dzieci zwiedzały obiekty na terenie parku (najdłuższa deska świata, dom "do góry nogami", największe pianino), była też przejażdżka wozem drabiniastym.

Druga wycieczka to skansen we Wdzydzach. Dzieci uczestniczyły tutaj w warsztatach lepienia z gliny, zwiedzały obiekty oraz poznawały dawne gry i zabawy Co ciekawe dzieciom spodobały się dawne gry i zabawy, zatem zdeklarowały, że od tej pory smartfony idą w odstawkę! Wielką atrakcją okazała się dawna szkoła i klasa. Co niektórzy koniecznie chcieli usiąść w "oślej ławce". Pojechaliśmy też do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, gdzie uczniowie poznali trochę historii kolejnictwa na Pomorzu, mogły dotknąć i wejść do lokomotyw, poczuć się jak prawdziwy maszynista. Na koniec siłą własnych mięśni wprawili w ruch drezynę.

Trzecia wycieczka to Kaszubski Park Miniatur oraz Gigantów. Uczniowie zobaczyli w miniaturze nie tylko Kaszuby, ale i cały świat. Powodzeniem cieszył sie także plac zabaw. Podczas każdej z wycieczek uczniowie mieli zapewniony posiłek.

Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów, dlatego zapraszam do obejrzenia galerii.

Kulinarne smaki Kaszub

W sobotę, 16 grudnia 2017 r., z samego rana uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego udali się do restauracji "Nordowi Môl" w Celbowie, gdzie poznali techniki przygotowywania posiłków oraz tajniki kaszubskiej kuchni. Choć budynek powstał w 2006 roku to jego konstrukcja jest wzorowana na starej XIX-wiecznej zabudowie. Wnętrze zostało wyposażone w elementy charakterystyczne dla minionej epoki, a mianowicie autentyczną cegłę i obelkowanie o rodowodzie wynoszącym co najmniej 100 lat. Na terenie przyległym do restauracji uczniowie mogli podziwiać ekspozycję rzeźb o tematyce ludowej oraz maszyny i narzędzia rolnicze XIX-wiecznych Kaszub.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Kocham Bałtyk w Swarzewie, gdzie zwiedziliśmy aktualną ekspozycję. Uczniowie mogli obejrzeć fascynujący świat miniaturowych zwierząt zamieszkujących nasze plaże i morze. W Muzeum Kocham Bałtyk każdy z uczniów mógł stać się częścią tej wystawy. Dzieci z radością robiły sobie zdjęcia serfując na olbrzymiej fali, sadowiąc się w paszczy rekina, czy w tradycyjnej kaszubskiej łodzi rybackiej. Poza tym podziwialiśmy okazy do obejrzenia pod mikroskopem, takie jak: lasonóg, nerida różnokolorowa, rogowiec bałtycki. Można było także zagrać w grę Monopol, oczywiście w wersji nadmorskiej i ekologicznej, która polega na podróży dookoła Zatoki Puckiej. Duże wrażenie wywarły także na uczniach zestawy z klocków Lego, takie jak: kilkumetrowa makieta lokalnych dworców PKP z jeżdżącymi pociągami, imponujących rozmiarów jacht czy okręt podwodny.
Potem udaliśmy się do Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej, gdzie uczniowie poznali legendę związaną z pojawianiem się cudownej figury w Swarzewie. Uczniowie udali się także nad zatokę, gdzie nauczyciel opowiedział o połowach ryb.

2017/2018 2017/2018

Z wizytą w wejherowskim muzeum

W piątek, 15 grudnia 2017 r., uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego udali się do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki w Wejherowie. Zwiedziliśmy park przylegający do muzeum, a następnie udaliśmy się do Pałacu Przebendowskich i Keyserlingów. Tam zwiedziliśmy muzealne wnętrza, wystawę "Muzyczne instrumenty Kaszub" oraz wystawę biograficzną pt. "Gerard Labuda - człowiek i naukowiec". Uczyliśmy się przyozdabiać bombki metodą wyklejania (oczywiście z użyciem kaszubskich wzorów). Następnie pan Roman Drzeżdżon opowiadał dzieciom o tradycjach i zwyczajach kaszubskich związanych z okresem Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Dzieci mogły też spróbować gry na kaszubskich instrumentach. Po zakończonej wycieczce poszliśmy na pyszną pizzę.