Bezpieczeństwo komputera.

Zanim połączysz się z Internetem, zanim zaczniesz przeglądać płytki, kopiować dokumenty z różnych nośników, i.t.p. zabezpiecz swój komputer

•   Zainstaluj legalny system operacyjny i na bieżąco go aktualizuj.
•   Zainstaluj program antywirusowy i regularnie uaktualniaj bazę sygnatur wirusów.
•   Zainstaluj firewall i utrzymuj go szczelnym, instalują wszystkie „łaty” do niego.
•   Nie instaluj programów niepewnego pochodzenia. Nie instaluj nielegalnego oprogramowania, większość craków dostępnych w Internecie zawiera wirusy lub trojany. Ponadto instalowanie nielegalnego oprogramowania to po prostu kradzież.
•   Czytaj uważnie komunikaty systemu, przeglądarki, firewalla, nie akceptuj wszystkiego "jak leci".
•   Uważaj na fałszywe programy zabezpieczające! Tak, tak, są takie i to całe mnóstwo. Na stronie Spyware Warrior znajduje się zawsze aktualna lista programów wątpliwej jakości lub po prostu szkodliwych. Strona jest w języku angielskim

Aktualizuj system operacyjny i pozostałe programy

•   Wirusy, robaki i konie trojańskie, często wykorzystują luki w oprogramowaniu.
•   Luki te można zlikwidować przez zastosowanie poprawki.
•   Cały czas są odkrywane nowe luki w systemach operacyjnych (nie tylko w Windowsie) i oprogramowaniu, dlatego bardzo ważne jest stałe aktualizowanie oprogramowania.
•   Poprawki, aktualizacje programów antywirusowych i innych możesz ściągać automatycznie ustawiając programy, by same o określonych porach sprawdzały w Internecie ich dostępność. Szczególnie ważne jest to w przypadku programów antywirusowych. Zdarza się, że w ciągu jednego dnia wypuszczanych jest kilka ważnych aktualizacji związanych z pojawiającymi się nowymi groźnymi programami (wirusy, trojany,...))
•   Aktualizuj również przeglądarkę internetową (z uporem maniaka będę na każdym miejscu polecać zmianę przelądarki z IE na inną, chociażby Firefox czy Operę), program pocztowy (naprawdę są lepsze programy niż OE, chociażby Thunerbird) czy też aplikacje biurowe.

Zainstaluj filtr antyspamowy

•   Filtry antyspamowe wykorzystują definiowane zestawy reguł. Analizują one przychodzące wiadomości e-mail i na podstawie ich cech ustalają, czy dana wiadomość jest spamem. W wyniku analizy wiadomość zostanie zablokowana lub przepuszczona.
•   Oszuści mogą wykorzystywać spam do wykradania poświadczeń internetowych kont bankowych użytkowników. Mogą wysyłać wiadomości pochodzące rzekomo z banku czy innych serwisów oferujących płatności online. Nigdy żaden bank, żaden serwis aukcyjny, żaden portal internetowy, żaden serwis płatności online, żaden sklep internetowy nie poprosi Ciebie w mailu o podanie Twoich danych: login w danym serwisie czy banku, hasło do konta. Nigdy zatem nie klikaj w linki z tego maila, nie odpowiadaj na taki mail, a co za tym idzie nie ujawniaj nigdy żadnych poufnych informacji. Jeśli zdarzy Ci się otrzymać taki mail natychmiast powiadom serwis aukcyjny lub bank poprzez formularz kontaktowy podając nagłówek z maila, w którym usiłowano wydobyć z Ciebie poufne informacje. Banki, serwisy aukcyjne zawsze reagują w takich sprawach, gdyż zależy im na bezpieczeństwie i wiarygodności. Tak, jak już podałam, nie klikaj na linki w takim mailu, gdyż zostaniesz przekierowany na fałszywą witrynę www, czasami do złudzenia przypominajacą prawdziwą witrynę banku czy serwisu aukcyjnego. Na tej stronie zostaniesz zachęcany do ujawnienia swoich poufnych informacji przez udzielenie odpowiedzi na pytania. Spam zachęcający do odwiedzenia strony WWW z wbudowanym złośliwym kodem jest również wysyłany w celu rejestrowania użycia klawiszy przez użytkownika i przekazania tych informacji do komputera kontrolowanego przez oszusta. Czyli oszust będzie wiedział jaką kombinację klawiszy wciskasz, by zalogować się do baku czy serwisu aukcyjnego i możesz potem mieć mnóstwo problemów...
•   Filtry antyspamowe nie zawsze od początku likwidują cały spam. Uczą się z biegiem czasu. Dlatego nie uważaj za bezpieczne te maile, które trafią do Twojej skrzynki pocztowej.

Stały dostęp do Internetu

Coraz więcej osób korzysta ze stałego dostępu do Internetu. Komputer praktycznie przez cały dzień jest włączony i połączony z siecią Internet. W takim przypadku najlepiej zakupić urządzenia łączącego w sobie cechy modemu dostępu szerokopasmowego i routera. Komputer otrzymuje prywatny adres sieciowy i dzięki temu nie będzie się można do niego dostać bezpośrednio z Internetu. Ochrona będzie lepsza niż w przypadku zapory programowej.