Nadanie imienia Gimnazjun nr 2 w Redzie

Dnia 11.10.2012 r. odbyła się wielka uroczystość dla całego Zespołu Szkół nr 2 w Redzie. Świętowaliśmy 50. rocznicę istnienia szkoły. Z tej okazji GIMNAZJUM NR 2 przyjęło imię NOBLISTÓW POLSKICH. Odbyło się również oficjalne przekazanie i poświęcenie sztandaru gimnazjum. Jubileusz został połączony z obchodami Dnia Komisji Edukacji Narodowej.
       Podczas uroczystych obchodów szkoła miała zaszczyt gościć między innymi: Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Pomorską Kurator Oświaty Elżbietę Wasilenko, Przewodniczącego Rady Powiatu Wejherowskiego Wiesława Szczygła, Burmistrza Miasta Redy Krzysztofa Krzemińskiego, , Przewodniczącego Rady Miasta Redy Kazimierza Okroja oraz wielu innych samorządowców, a także dyrekcję zaprzyjaźnionych szkół. Jubileuszowi przyświecało podniosłe motto: „Non scholae, sed vitae discimus” - Nie uczymy się dla szkoły, lecz dla życia.
       Święto szkoły rozpoczęła msza święta w kościele Św. Wojciecha, której przewodniczył ks. kanonik Zbigniew Kerlin. W Eucharystii uczestniczyli samorządowcy, dyrekcja, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. Podczas mszy dokonano poświęcenia sztandaru Gimnazjum nr 2.
       Wybór patrona nie jest przypadkowy. Gimnazjum nr 2 stawia sobie za cel nauczanie oraz wychowywanie dzieci i młodzieży w poszanowaniu patriotyzmu. Przyjmując imię „Polskich Noblistów" Gimnazjum nr 2 uzyskuje swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół, ponieważ patronem szkoły jest nie jeden, lecz kilku wybitnych Polaków. Każdy z nich otrzymał najwyższą, najbardziej prestiżową światową nagrodę w swojej dziedzinie.
       Osobowości te odegrały niezwykle doniosłą rolę w literaturze, nauce i tworzeniu nowej rzeczywistości Polski. Utrwaliły na kartach historię dawną i obecną oraz przyczyniły się do znacznego postępu nauki. Stanowią przykład pracowitości i uporu w dążeniu do wyznaczonego celu.
       Opierając się na ich dorobku, możemy wychowywać nasze dzieci i młodzież w poszanowaniu pracy i wartości narodowych.
       Autorytet i wzorce osób zasłużonych dla Polski pozwolą wychować uczniów na godnych obywateli i dobrych ludzi, aktywnie pracujących na rzecz szkoły, kraju i własnego rozwoju.
       Utożsamianie noblistów z takimi ideałami jak wolność , demokracja, czy odpowiedzialność za wspólne dobro zainspirowało społeczność szkolną , aby dzień 4 czerwca ustalić DNIEM PATRONA SZKOŁY.

2013/2014 2013/2014