Strona początkowa  ::   Dziennik elektroniczny  ::   TKS Reda  ::   Erasmus+  ::   Rose  ::   Europe Go Green  ::   Trzy kolory





Kapitał ludzki

Unia Europejska

Szkoła Podstawowa nr 3

•  Dyrekcja
•  Zamówienia publiczne
•  Informacje dla rodziców
•  Dożywianie
•  Historia
•  Dokumentacja
•  Innowacje
•  Konkursy
•  Spis podręczników
•  Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 3

•  Rekrutacja
•  Nasz patron
•  O nas
•  Grono pedagogiczne
•  Projekt unijny
•  Wydarzenia
•  Wycieczki
•  Wydarzenia Comenius
•  Erasmus +
•  Biblioteka
•  Logopeda
•  Galerie zdjęć
•  Klasy
•  Absolwenci
•  Sport
•  Plan lekcji
•  Comenius 2005-2013
•  Pracowania komputerowa
•  Archiwum
•  PZPOW Wejherowo

Język kaszubski

•  Informacje ogólne
•  Organizacja nauki
•  Wycieczki

Logopeda

•  Zadania Logopedy
•  Rozwój mowy dziecka
•  Wady wymowy
•  Galeria

NEWS:

XV Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy
więcej >>

Polecamy

Nie pal

Bykom Stop

Spamerom mówimy NIE!

Firefox

Thunderbird

Bezpieczne strony

Dziecko w sieci

Sieciaki.pl

Helpline

Fundacja Dzieci Niczyje

Zagłosuj na nas

Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!

www.edukator.org.pl




Archiwum: rok szkolny 2014/2015

Zakończenie edukacji w roku szkolnym 2014/2015

W dniach 25 - 26 czerwca kolejny rok szkolny pożegnali uczniowie Zespołu Szkół nr 2. Każda grupa wiekowa począwszy od zerówek, aż po gimnazjalistów z klas trzecich pożegnała go w nieco inny sposób. Najbardziej uroczyste były akademie okazji pożegnania uczniów z klas szóstych i trzecich gimnazjum. Ich wspólnym elementem był "Wspomień czar", czyli pokazy zdjęć prezentujące ważne wydarzenia z życia uczniowskiego na przestrzeni kilku lat.
Na wszystkich uroczystościach bardzo liczną grupę stanowili rodzice, z których ogromny zaszczyt mieli Ci, którzy otrzymali listy gratulacyjne z rąk dyrekcji za świetne wyniki w nauce swoich dzieci z klas szóstych i trzecich gimnazjum. Emocje związane z zakończeniem roku szkolnego towarzyszyły wszystkim bez wyjątku.
Życzymy więc uczniom, rodzicom i nauczycielom udanego wypoczynku w wakacje, by we wrześniu z nowymi siłami rozpocząć kolejny rok nauki.

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Teresa Dopke, Katarzyna Kałuża, Marlena Skowrońska

Zdjęcia dostępne tutaj >>

2014/2015 2014/2015

Gimnazjaliści z wizytą w Toruniu

W piątek, 19 czerwca, 45 uczniów klas I naszego gimnazjum wzięło udział w wyjeździe do Torunia.

Wycieczkę zaczęliśmy od dwugodzinnego spotkania z astronomią w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, położonym w pięknym, zabytkowym parku we wsi Piwnice, niedaleko Torunia. Podczas spaceru wśród starannie utrzymanych, starych drzew, pracownik Centrum Astronomicznego UMK, p. Stanisław Krawczyk, w ciekawy i dowcipny sposób opowiadał nam o trudnych zagadnieniach budowy i ewolucji Wszechświata oraz przybliżył nam najnowsze osiągnięcia astronomii. Jak się okazuje, Polska ma nie tylko bardzo bogatą tradycję badań w tej dziedzinie, ale i współcześnie zajmuje jedno z pierwszych miejsc na świecie pod względem osiągnięć w badaniach Kosmosu. Zwiedzając charakterystyczne białe pawilony, przykryte kopułami o rozsuwanych dachach, obejrzeliśmy zainstalowane w nich ogromne teleskopy optyczne, a na polach nieopodal całego kompleksu Obserwatorium mogliśmy podziwiać przykłady prawdziwie kosmicznej technologii - dwa olbrzymie (15- i 32- metrowe) radioteleskopy, służące do obserwacji odległych obiektów z wykorzystaniem fal radiowych.

Po tym niezwykle bliskim spotkaniu z astronomią odbyliśmy spacer po Starówce Torunia. Urokliwe uliczki z pięknymi kamienicami, dostojne mury średniowiecznych kościołów, malownicze ruiny zamku krzyżackiego pozwoliły nam poczuć klimat dawnego miasta rzemieślników i kupców. Po obowiązkowym zdjęciu pod pomnikiem Mikołaja Kopernika wszyscy zaopatrzyliśmy się w równie obowiązkowy upominek z Torunia - toruńskie pierniki.

Zamknięciem dnia była wizyta w Orbitarium - wystawie interaktywnej, będącej częścią toruńskiego Centrum Popularyzacji Kosmosu, której głównym elementem jest potężny model sondy kosmicznej Cassini (w skali 1:2), wysłanej w 2005r. w celu eksploracji Saturna. Rozmieszczone wokół modelu pulpity z przyciskami pozwalają na sterowanie różnymi elementami sondy. Oprócz tego, znajduje się tu zestaw modeli i urządzeń, które w poglądowy sposób objaśniają ciekawe zjawiska zachodzące we Wszechświecie. Wizyta w Orbitarium to znakomita lekcja fizyki w interaktywnym wydaniu. Choć wydaje się to mało prawdopodobne, przez niemal godzinę nikt tu nie wyglądał na znudzonego! Po całym, bardzo aktywnie spędzonym dniu, wracaliśmy lekko zmęczeni, ale pełni wrażeń. Toruń okazał się miejscem, w którym w magiczny i przyjemny sposób można połączyć historię Polski i dzieje rozwoju myśli ludzkiej z najnowszymi osiągnięciami nauki i techniki. Ten wyjazd z pewnością zostanie wszystkim na długo w pamięci, a kto wie - może u kogoś w przyszłości zaowocuje rozbudzeniem naukowych zainteresowań?

Osobom zainteresowanym astronomią i astrofizyką polecamy linki:

http://www.ca.umk.pl/
http://www.planetarium.torun.pl/art/31/orbitarium.html
http://www.spaceweather.com/
http://apod.nasa.gov/apod/astropix.html

Tekst: Iwona Nowicka

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015

Zielona Szkoła - u stóp Olimpu

Na przełomie maja i czerwca 40-osobowa grupa uczniów klas II i III naszego gimnazjum uczestniczyła w szkolnym wyjeździe do Grecji. Podczas ponad tygodniowego pobytu w niewielkiej miejscowości Panteleimonas na wschodnim wybrzeżu Grecji, brali oni udział w zajęciach Zielonej Szkoły, których tematyka wiązała się z historią i dniem dzisiejszym Grecji, a także z kulturą antyczną i mitami oraz z warunkami geograficzno-przyrodniczymi Hellady.

Pod kierunkiem opiekunów wyjazdu: p. p. U. Obłudy, B. Kisiel, B. Stenzel-Wencel i I. Nowickiej, uczniowie w zespołach wykonywali szereg zadań z zakresu biologii, geografii, historii, j. polskiego i j. angielskiego, w których wykorzystywali zdobytą z różnych źródeł wiedzę o kraju Zeusa i Hery. Część zadań, jak przygotowanie filmów, plakatów, inscenizacji mitu, wymagała wykazania się talentami plastycznymi i reżyserskimi. We wszystkich zadaniach ważna była umiejętność pracy zespołowej.

Oprócz zajęć szkolnych, mogliśmy też poznać bliżej samą Grecję. Program wyjazdu obejmował wycieczki do Aten, do klasztorów górskich, tzw. Meteorów, oraz rejs na wyspę Skiathos. Pobyt w Atenach, spacer wśród monumentalnych ruin Akropolu przeniósł nas w antyczne czasy greckich bogów i herosów. Wysłuchana w cieniu olbrzymiej kolumnady Partenonu opowieść o Atenie, której Grecy zawdzięczają dar drzewa oliwnego, pozostawiły we wszystkich niezapomniane wrażenie. Podobnie niezwykłym przeżyciem była wizyta w krainie Meteorów - klasztorów zbudowanych olbrzymim wysiłkiem na niedostępnych szczytach masywów górskich. Przyklejone do skalistych ścian misterne budowle robią wrażenie zawieszonych między niebem a ziemią.

Ogromną atrakcją okazał się rejs na malowniczą wyspę Skiathos, której uliczki "grają" w muzycznym filmie "Mamma Mia!". Podczas rejsu wszyscy chętni mogli wziąć udział w prowadzonym przez kapitana błyskawicznym kursie greckich tańców ludowych.

Udział w Zielonej Szkole dostarczył wszystkim uczestnikom niezwykłych wrażeń. Cała grupa nie tylko wspólnie pracowała i jeździła na wycieczki, ale tez spędzała czas na plaży i na spacerach po okolicy. Pracując nad zadaniami, uczniowie ćwiczyli ważne umiejętności społeczne, jak praca zespołowa, podział zadań, dyskusja. Pobyt w ośrodku, w kilkuosobowych pokojach był doskonałą lekcją współpracy w zakresie codziennych czynności, jak utrzymywanie porządku, podział obowiązków, wzajemna pomoc w różnych sytuacjach.

Z całą pewnością można stwierdzić, że ten wyjazd nie tylko spełnił istotne zadania edukacyjne i poznawcze, ale też w dużym stopniu przyczynił się do zacieśnienia więzi koleżeńskich i do większej integracji między uczestniczącymi w nim uczniami.

Tekst: Iwona Nowicka

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015

Wieczorek pożegnalny klas trzecich gimnazjum rocznik 2014/2015

W piątek 12 czerwca br. uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich w Redzie spotkali się na sali gimnastycznej na wieczorku pożegnalnym klas trzecich.

Bal rozpoczął się polonezem w wykonaniu naszych gimnazjalistów, którzy w dostojny sposób otworzyli całą uroczystość. W pierwszej parze tańczyli Kamila Haustein i Jędrzej Niewiadomski. Motywem przewodnim wieczorku było lato, plaża oraz wakacyjny nastrój. Dekorację zaplanowała p. dyrektor Beata Zawal-Brzezińska, a wykonała sekcja plastyczna naszego gimnazjum. Gratulujemy pomysłu i efektownego wykonania.

Piękne stroje, olśniewające fryzury i fantastyczna atmosfera sprawiły, iż ten wieczór z pewnością zostanie długo w pamięci uczniów, nauczycieli i rodziców. Tym ostatnim należą się szczególne podziękowania za doskonałe przygotowanie uroczystości. Ślicznie nakryte stoły, sprawna obsługa to atuty tego wydarzenia.

Jednak to uczniom naszego gimnazjum należą się szczególne podziękowania. Bawiliście się wyborowo. Już od pierwszych dźwięków zapełniliście parkiet i nie opuszczaliście go do końca imprezy. Jest to również zasługa DJ, który swoimi muzycznymi propozycjami trafił w gusta młodzieży, grona pedagogicznego i rodziców.

Jeszcze raz dziękuję osobom, które zaangażowały się w organizację wieczorku klas trzecich.

Tekst: Hanna Rojek

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015

Wycieczka klasowa 3a

10 czerwca br. uczniowie klasy 3a wyjechali na wycieczkę do Gdyni. Spędzili dwie godziny w Pitsopie. Skorzystali z Zoltaru (elektronicznego paintballa). Z pomocą nowoczesnego systemu poczuli klimat gier komputerowych na własnej skórze.

Broń na podczerwień, kamizelki z zestawem czujników oraz specjalnie zaprojektowana arena w klimacie labiryntu dostarczyły niezapomnianej dawki adrenaliny. Młodzież była podzielona na 4 grupy i zmagała się ze sobą, by poznać zwycięzcę.

Następnie uczniowie udali się na posiłek i na gdyńską plażę, gdzie podzielni na drużynę dziewcząt (opiekunem była p. Sandra Irzyk) i chłopców (opiekunem była p. Hanna Rojek) ponownie zmagali się w 5 konkurencjach (budowanie zamku z piasku, bieg z kubeczkiem wody, slalom z łopatką, bieg z piłką na głowie i skok w dal z miejsca). Wygrali chłopcy, ale dziewczyny również świetnie się bawiły.

Słoneczna pogoda, doskonała atmosfera i humor to z całą pewnością atuty tego wyjazdu.

Tekst: Hanna Rojek

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015

Spotkanie uczniów klas I z Komendantem Policji w Redzie

12 czerwca 2015r. uczniowie pierwszych klas gimnazjalnych uczestniczyli w pogadance profilaktycznej prowadzonej przez Komendanta Posterunku Policji w Redzie - p. Dorotę Majewską. Pani Komendant przybliżyła uczniom zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną młodzieży. Wyjaśniła im pojęcia, takie jak: małoletni, nieletni, demoralizacja, czyn karalny. Przestrzegła przed zagrożeniami i problemami, w jakie najczęściej popadają młodzi ludzie. Spotkanie było pouczające. Na zakończenie, uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące omawianych spraw.

Tekst: Barbara Kisiel

2014/2015

Spektakl profilaktyczny w gimnazjum

10 czerwca 2015r. uczniowie gimnazjum obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. "Układ zamknięty" przygotowany przez Teatr Kurtyna z Krakowa. Bohaterka spektaklu, to młoda dziewczyna, która mimo trudnej sytuacji domowej (choroba psychiczna matki, alkoholizm i przemoc domowa ze strony ojca) wyróżnia się moralną postawą i empatycznym zachowaniem wobec innych. Na skutek zbiegu okoliczności bohaterka poznaje ludzi, którzy cenią zupełnie inne wartości i zachowania, niż ona. Zmagając się z wieloma problemami, pod wpływem chwili, podejmuje decyzję, która negatywnie zmienia całe jej życie. Niewątpliwą wartością spektaklu jest to, że pokazuje młodym ludziom, jak alkohol, środki farmakologiczne i narkotyki mogą zmienić człowieka i nieodwracalnie zniszczyć jego życie.

Tekst: Barbara Kisiel

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

Uczniowie z ZS2 nagrodzeni w kolejnej edycji Wojewódzkiego Maratonu Czytelniczego!

W tym roku szkolnym uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 po raz kolejny wzięli udział w Wojewódzkim Maratonie Czytelniczym, odbywającym się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty. Tym razem było to 14 uczniów z podstawówki i 26 gimnazjalistów. Uczniowie przez cały rok szkolny czytali książki konkursowe i co miesiąc pisali z nich testy. Z całego województwa pomorskiego w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 1268 uczniów ze 100 szkół podstawowych oraz 887 uczniów z 56 szkół gimnazjalnych.
Z Zespołu Szkół nr 2 w kategorii szkół podstawowych laureatami zostali: Szymon Pobłocki z 6c, Rafał Wasiuta z 6a i Karol Kuter z 6a, zaś tytuł "finalisty" zdobyła Karolina Zabrodzka z 5b. Natomiast wśród gimnazjalistów laureatami zostali: Adriana Bieschke z 3c, Dominika Gruba z 3b, Agnieszka Lademann z 3b, Aleksandra Konkol z 3b i Bartosz Nowak z 2c.
Uroczysta gala z rozdaniem nagród odbyła się 9 czerwca w Dworze Artusa w Gdańsku, dokąd uczniowie udali się wraz z bibliotekarkami: Teresą Dopke i Mirosławą Wróblewską, pod opieką których czytelnicy przygotowywali się do tego konkursu.

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Teresa Dopke i Mirosława Wróblewska

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015

Dzień Patrona pod egidą Czesława Miłosza

W dniu 03.06.2015r. po raz trzeci w naszej szkole obchodzono Dzień Patrona, w którym przybliżono sylwetkę Czesława Miłosza. W części oficjalnej wprowadzono sztandar i odśpiewano hymn szkoły, następnie wysłuchano krótkiego przemówienia Dyrektora. Zaprezentowano również krótki film, w którym Andrzej Franaszek (autor biografii Czesława Miłosza) opowiada o wybitnym poecie.
W następnej części uroczystości uczniowie zaprezentowali wcześniej przygotowane wystąpienia, których inspiracją był wiersz pt. "Piosenka o końcu świata", np. plakaty, makiety, scenki, taniec, rapowanie. Uwieńczeniem występów uczniowskich była muzyczna interpretacja utworu noblisty dokonana przez uczennicę klasy III a, Adę Czuryńską. Niewątpliwie uczniowie naszego gimnazjum wykazali się kreatywnością oraz dużymi zdolnościami artystycznymi.
Dzień Patrona zaliczymy z pewnością do świąt obchodzonych uroczyście i w radosnej atmosferze.

Tekst: Teresa Liegman
Zdjęcia: Marlena Skowrońska

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015


Zmagania gimnazjalistów z języka angielskiego

W dniu 13 maja 2015r. w Zespole Szkół nr 2 w Redzie odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas 1-3 naszego gimnazjum. Zadania dotyczyły praktycznej znajomości języka angielskiego, a mianowicie odbioru tekstu słuchanego i czytanego (w tym dyktanda), umiejętności stosowania słownictwa i struktur językowych, jak również zrozumienia treści obejrzanego materiału filmowego. Uczestnicy konkursu stosunkowo dobrze uporali się z przygotowanymi zadaniami, wykazując przy tym solidną wiedzę i umiejętności. Co może być zaskoczeniem, najwięcej trudności nastręczyło uczniom dyktando, w którym względnie nieskomplikowane słowa i wyrażenia okazały się trudną do pokonania przeszkodą.

Do konkursu przystąpiło dziesięcioro uczniów, spośród których najlepiej poradzili sobie trzecioklasiści, zajmując trzy pierwsze miejsca, a tuż za nimi uplasowali się uczniowie klas pierwszej i drugiej, uzupełniając miejsca w pierwszej piątce wyróżnionej dyplomami i drobnymi upominkami:

1 miejsce - Mateusz Godlewski, klasa 3b - 50 pkt.
2 miejsce - Dawid Szreder, klasa 3b - 48,5 pkt
3 miejsce - Adriana Bieschke, klasa 3c- 48 pkt

4 miejsce - Karolina Walczyk, klasa 1c - 42,5 pkt
5 miejsce - Wojciech Niziński, klasa 2c - 39 pkt


Laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, a wszystkich uczniów naszego gimnazjum zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Tekst: Patryk Wielmowiec

2014/2015

Gimnazjum nr 2 w Holandii

W niedzielę, 17 maja, 22 gimnazjalistów pod opieką nauczycieli: Sandry Irzyk oraz Tomasza Grodzickiego wyjechało do Zwolle w Holandii. Uczniowie wzięli udział w drugiej części wymiany międzyszkolnej ze szkołą w Zwolle. Pierwsza część miała miejsce w październiku, kiedy to holenderscy uczniowie zostali przyjęci i ugoszczeni przez uczniów biorących udział w wymianie.
Pobyt w Holandii dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Gimnazjaliści musieli się zmierzyć z wieloma nietypowymi zadaniami np. takimi jak budowa tratwy. Nie zabrakło również wieczorów integracyjnych z dyskoteką w tle oraz tradycyjnej kolacji przygotowanej przez rodziców. W środę odbył się wyjazd do Amsterdamu. Niezwykłych przeżyć dostarczyła nam wycieczka łodzią po kanałach Amsterdamu. Podczas niej mieliśmy szansę dowiedzieć się np. dlaczego kamienice w Amsterdamie są tak wąskie.
W ostatni dzień uczniowie wzięli udział w lekcjach przygotowanych specjalnie dla nich. Największe emocje wzbudziła fizyka, podczas której nie zabrakło rozwiązywania zadań w praktyce.
Wymiana holenderska po raz kolejny pokazała uczniom, iż komunikacja między ludźmi innych narodowości jest możliwa nawet pomimo różnic kulturowych.

Tekst i zdjęcia: Sandra Irzyk

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

Klasy III gimnazjum na targach szkół zawodowych

W dniu 21 maja 2015r. uczniowie klas III mieli możliwość zapoznania się z ofertą szkół zawodowych z powiatu wejherowskiego. Uczniowie pod opieką pedagoga Barbary Kisiel i wicedyrektora Beaty Zawal-Brzezińskiej udali się do Wejherowa specjalnym autobusem przygotowanym przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie. Targi szkół odbywały się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Boh. Załogi ORP Orzeł - popularnym "Elektryku". Zgromadzone w hali sportowej szkoły ponadgimnazjalne prezentowały zawody i umiejętności, które uzyskują ich absolwenci po skończeniu szkoły. Uczniowie mogli się zapoznać z ofertą szkół oraz profilami klas oferowanymi przez placówki powiatu wejherowskiego w roku szkolnym 2015/2016. Trzecioklasistów szczególnie interesowały zawody związane z informatyką, gotowaniem i stylizacją włosów.
Mieli możliwość posmakowania potraw przygotowanych przez uczniów "Elektryka", samodzielnego wycięcia ozdób z owoców, obejrzenia okazów ratownictwa medycznego itp.
W wyborach pomagali przedstawiciele szkół zawodowych z którymi można było porozmawiać, zapytać o szczegóły związane z rekrutacją i dowiedzieć się ciekawostek związanych z życiem szkolnym. Mamy nadzieję, że ten wyjazd pomógł naszym uczniom w ostatecznym wyborze szkoły ponadgimnazjalnej i dalszej życiowej drogi.

Tekst i zdjęcia: Beata Zawal-Brzezińska

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015


Młodzi na start!

W związku z trwającym Europejskim Tygodniem Młodzieży, Miejski Dom Kultury w Redzie organizował szereg warsztatów dla młodzieży. W środę, 6 maja 2015r., odbyła się pogadanka na temat wolontariatu. W zajęciach uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum: Martyna Wasilke, Wiktoria Bistram, Marta Kuraczyk, Nikola Bojanowska, Klaudia Murszewska, Paulina Paczoska, Jędrzej Niewiadomski, Sara Dowgiałło, Mikołaj Lieder, Anna Skorupska, Paulina Magdziak, Wiktoria Wenta, Maksymilian Aszyk i Szymon Niewiadomski.
Wielu z nich ma doświadczenie w pracy na rzecz innych, gdyż współpracuje z Parafialną Caritas. Ideę wolontariatu przedstawiła pani Iza Richert, pracownik MDK oraz założycielka fundacji PIK. Zainteresowani dowiedzieli się: kto może zostać wolontariuszem, w jakich instytucjach w kraju i Europie można go pełnić. Zapoznali się również ze wzorami ankiet i umów oraz uświadomili sobie, że poprzez wolontariat zbierają doświadczenia i podnoszą swoje kwalifikacje. Ciekawym punktem spotkania okazało się zwiedzanie budynku Fabryki Redzkiej Kultury.

Tekst: Mariola Szreder
Zdjęcia: Iza Richert

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015

Miejski Turniej BRD w Redzie

W dniu 29 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół nr 2 w Redzie odbył się etap miejski Turnieju BRD dla szkół podstawowych i gimnazjum. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał dyrektor Zespołu Szkół nr2 w Redzie - Jan Skrobul. I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła Szkoła Podstawowa nr 6 w Redzie, którą reprezentowali: Adrian Rykowski, Wiktor Lewiński i Wiktoria Standara. Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu powiatowego Turnieju BRD.
W punktacji indywidualnej zwyciężyła i zajęła I miejsce - Wiktoria Standara ze Szkoły Podstawowej nr 6. Na II miejscu uplasował się zawodnik ze Szkoły Podstawowej nr 3 - Krzysztof Skorupski. Natomiast III miejsce przypadło w udziale uczniowi ze Szkoły Podstawowej nr 6 - Adrianowi Rykowskiemu.
W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zdobyło Gimnazjum nr 2 z Redy, które reprezentowali uczniowie: Bartosz Nowak, Wojciech Kanikuła i Mikołaj Lieder. Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu powiatowego Turnieju BRD.
II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zdobyło Gimnazjum nr 1, w składzie: Mariusz Bartol, Krzysztof Gołociński oraz Cezary Roman.
W punktacji indywidualnej szkół gimnazjalnych I miejsce zajął - Bartosz Nowak z Gimnazjum nr 2, II miejsce zajął również uczeń z Gimnazjum nr 2 - Wojciech Kanikuła, natomiast III miejsce zdobył uczeń z Gimnazjum nr 1 - Mariusz Bartol.
Podczas Turnieju BRD zawodnicy rywalizowali ze sobą w 3 konkurencjach, tj., Rowerowym Torze Przeszkód (RTP), jeździe w Miasteczku Ruchu Drogowego (MRD), a także rozwiązywali test ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Tegoroczna, wyjątkowo ciepła wiosna sprzyjała zawodnikom podczas rozgrywania konkurencji sprawnościowych tj. toru przeszkód i jazdy w miasteczku ruchu drogowego.
Na zwycięzców turnieju czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez przewodniczącego Komisji Prawnej i Bezpieczeństwa Publicznego - pana Jerzego Koskę oraz pana Jana Skrobula - dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Redzie, a także przez Urząd Miejski w Redzie. Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dokonali przedstawiciele Rady Miasta - vice - przewodnicząca Rady Miasta Redy -pani Małgorzata Lewińska i radny - pan Krystian Melzer wraz z dyrektorem ZS2 w Redzie.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!

Tekst: Barbara Borkowska
Zdjęcia: Barbara Borkowska i Katarzyna Danisewicz

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015


224. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zespole Szkół nr 2

W piątek, 30 kwietnia 2015r., w Zespole Szkół nr 2 odbyły się 2 uroczyste apele z okazji 224. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość odbywała się przy udziale pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum nr 2.
W części pierwszej wicedyrektor Beata Zawal-Brzezińska omówiła reformy, które wprowadzała Konstytucja, jako podstawę naprawy Rzeczypospolitej w wymiarze ustrojowym i społecznym. Przybliżyła historię kultywowania obchodów tego święta od czasów jego uchwalenia. Przypomniała także o Dniu Flagi przypadającym na dzień 2 maja i szacunku gimnazjalistów do symboli narodowych. Uczniowi Bartoszowi Nowakowi z kl.2c wręczono dyplomy finalisty konkursu kuratoryjnego z chemii i geografii, a Wiktorii Kożuch z kl.1b nagrodę za zajęcie 2 miejsca w ogólnopolskiej edycji Międzynarodowego Konkursu Pisania Listów.
Podczas 2 spotkania dla uczniów klas IV - VI wicedyrektor Justyna Zabrodzka po przypomnieniu konstytucyjnych reform, zaprosiła uczniów szkoły podstawowej na obchody święta Konstytucji 3 Maja w twórczy i ciekawy sposób do Miejskiego Domu Kultury w Redzie. Po apelu wręczono uczniom nagrody szkolnego konkursu ekologicznego, który zorganizowała p.Katarzyna Danisewicz.
Apel z okazji naszego narodowego święta przygotowała nauczycielka historii Justyna Sulewska razem z uczniami ze szkoły podstawowej. Występ składał się z części informacyjnej i scenki odbywającej się w szkole. Obchody uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem p. Moniki Kitel.
Uroczystość miała na celu przypomnienie uczniom tego doniosłego faktu z historii Polski i mamy nadzieję, że spełniła ona swoje zadanie.

Tekst: Beata Zawal-Brzezińska

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015


Edukacja prawna młodzieży

29 kwietnia 2015r. w ramach edukacji prawnej młodzieży odbyło się spotkanie uczniów II klas gimnazjalnych z Sędzią Sądu w Wejherowie - Tomaszem Skibińskim. W czasie spotkania Sędzia omówił kwestie związane z demoralizacją młodzieży i odpowiedzialnością nieletnich za wyrządzone czyny niedozwolone. Poruszone zostały też zagadnienia z gruntu prawa karnego i cywilnego, takie jak: narkotyki, kierowaniem pojazdami po użyciu alkoholu, kradzieże i rozboje a także nielegalne korzystanie z oprogramowania komputerowego, udostępnianie i rozpowszechnianie w Internecie cudzej własności, np. filmów i muzyki. Na zakończenie spotkania, uczniowie mieli możliwość zapytać Sędziego o interesujące ich zagadnienia związane z prawem.

Tekst: Barbara Kisiel

2014/2015 2014/2015

2014/2015

Uczniowie naszego gimnazjum w akcji "Pola Nadziei"

W niedzielę 26 kwietnia grupa gimnazjalistów uczestniczyła w akcji wolontariatu "Pola Nadziei". Celem akcji jest pozyskiwanie funduszy na wsparcie pomorskich hospicjów.
Nasi uczniowie, ubrani w charakterystyczne żółte koszulki, kwestowali po każdej mszy przed kościołami na Semeko, w Ciechocinie, Rekowie i Rekowie Górnym. Osoby składające datki otrzymywały żonkila - słoneczny symbol budzącego się wiosną życia.
Akcja "Pola Nadziei", organizowana już od wielu lat, cieszy się wielką życzliwością mieszkańców, którzy doskonale rozumieją, że ich pomoc trafia do miejsc i ludzi szczególnie tej pomocy potrzebujących. Cieszymy się, że i nasza społeczność szkolna może choćby w drobnym stopniu dołożyć swoją cegiełkę do tego działania. Dla młodzieży to znakomita szkoła wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.
W "słonecznym" wolontariacie pod opieką I. Nowickiej wzięli udział: Klaudia Kloska, Dominika Specht, Weronika Miotke, Kasia Ranachowska, Monika Bara, Mikołaj Szczepański, Sandra Pilipas, Sara Dowgiałło, Oliwia Lilla, Karol Bira, Dominika Gruba, Agnieszka Lademann, Roksana Gammert, Paulina Paczoska.

Tekst: Iwona Nowicka

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015


Podwójny sukces ucznia z Gimnazjum nr 2!

Bartosz Nowak, uczeń klasy 2c z Gimnazjum nr 2 otrzymał tytuł finalisty w dwóch konkursach: Wojewódzkim Konkursie Geograficznym oraz Wojewódzkim Konkursie Chemicznym.
Bartosz przygotowywał się do konkursów przez kilka miesięcy. W przygotowaniach wspierały go nauczycielki: pani Estera Miotk i pani Ewa Wróblewska.
Jego ciężka praca zaowocowała ogromnym sukcesem. Gratulujemy serdecznie i czekamy na kolejne osiągnięcia!

Tekst: Estera Miotk

2014/2015

Spotkania uczniów klas III przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych

24 kwietnia 2015r. w piątek po egzaminach odbyło się dwugodzinne spotkanie z przedstawicielami szkól ponadgimnazjalnych z Gdyni, Pucka, Wejherowa i Redy. Spotkanie przeznaczone było dla klas III, które kończą naukę w gimnazjum. Większość z nich wybrała już swoją szkołę, do której zamierza składać dokumenty, ale szkoły, które pojawiły się na tym spotkaniu nie prezentowały się wcześniej w Redzie na giełdzie szkół przeznaczonej dla gimnazjalistów. Prezentacje spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów. Mieli możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o trójmiejskich szkołach od absolwentów naszego gimnazjum, którzy pojawili się wraz z opiekunami, opowiadali o swoich nowych szkołach i zachęcali do zapoznania się z ich ofertą.
Wśród absolwentów pojawiła się Klaudia Chartuniewicz, która jest obecnie w klasie maturalnej Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni Orłowie oraz Piotr Trębicki, który jest w pierwszej klasie I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni.
Uczniowie chętniej pytali o szczegóły absolwentów, których jeszcze pamiętali ze szkoły i spotykali na korytarzu.
Gimnazjaliści mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną 7 szkół: Niepublicznej Szkoły Rzemiosł Różnych z Wejherowa, XIV Liceum Ogólnokształcącym z Gdyni, XIII Liceum Ogólnokształcącym z Gdyni, Liceum Akademickiego i Technikum Informatycznego z Pucka, Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych z Gdyni Orłowa, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Redy oraz I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Zasłużonych Ludzi Morza z Gdyni.
Mamy nadzieję, że to spotkanie pomoże naszym uczniom w ostatecznym wyborze nowej szkoły zgodnej z ich predyspozycjami i zainteresowaniami.

Tekst: Beata Zawal-Brzezińska
Zdjęcia: Iwona Nowicka

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015


Egzaminy gimnazjalne już za nami

W dniach 21-23 kwietnia 2015r. odbywały się egzaminy gimnazjalne z trzech części: humanistycznej tj. historii i wosu i języka polskiego, części matematyczno-przyrodniczej, przedmiotów przyrodniczych i matematyki oraz części językowej z języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz j. niemieckiego.

Do egzaminu przystąpiło 68 uczniów naszego gimnazjum. Największa grupa uczniów pisała na hali sportowej.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę wyniki ucznia uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum oraz wyniki egzaminu gimnazjalnego potwierdzone zaświadczeniem.

Otuchy gimnazjalistom w tym roku dodawał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak - "zaufajcie sobie, uwierzcie we własne siły i możliwości, w to, że potraficie" - napisał w liście do uczniów klas trzecich. Rzecznik radził również gimnazjalistom, co robić, kiedy trafią na zadnie, którego nie będą potrafić rozwiązać: "Być może traficie na zadanie, którego nie będziecie w stanie rozwiązać, nie martwcie się tym i nie załamujcie. Spokojnie przejdźcie do kolejnego pytania. Skupcie się na treści poleceń, a na pewno wszystko będzie dobrze." List rzecznika przed egzaminem odczytała uczniom wicedyrektor Beata Zawal-Brzezińska.

Państwo Bolesława Chrobrego, genealogia Jagiellonów, artykuły henrykowskie, rozbiory Polski, Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela - takich m.in. tematów dotyczyły zadania w teście z historii i wiedzy o społeczeństwie podczas wtorkowego egzaminu gimnazjalnego. WOS z kolei sprawdził wiedzę uczniów dotyczącą prawodawstwa państwa oraz instytucji europejskich.

W teście z wiedzy przyrodniczej pojawiły się 24 zamknięte pytania z zakresu biologii, fizyki, chemii i geografii. Jak zgodnie twierdzili uczniowie, najtrudniejsza była chemia.

Największa grupa uczniów zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym i przystąpiła również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym, kilku uczniów z j. niemieckiego.

Mamy nadzieje, że nasi uczniowie spisali się dobrze i uzyskane na egzaminie wyniki pozwolą im się dostać do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej.

Tekst: Beata Zawal-Brzezińska
Zdjęcia: Marlena Skowrońska

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015

Nowy hymn Gimnazjum nr 2, zaszczytne wyróżnienie dla Comeniusa

Nasze gimnazjum ma swój hymn! Po uroczystym nadaniu szkole imienia Noblistów Polskich i po poświęceniu i wprowadzeniu do ceremoniału szkoły pięknego sztandaru, przyszła kolej na następny ważny element tradycji i wspólnoty szkolnej - szkolny hymn.

Hymn powstał jako wynik pracy projektowej grupy uczniów pod opieką nauczyciela muzyki, pani Moniki Kitel. Muzykę do hymnu skomponowała p. M. Kitel. Ona też dokonała ostatecznej redakcji tekstu, nad którym pracowali uczniowie. Hymn po raz pierwszy został zaprezentowany uczniom 4 czerwca 2014r. podczas Dnia Patrona Szkoły, a 16 kwietnia b.r. mieli okazję usłyszeć go przybyli na wywiadówki rodzice. Zdaniem rodziców, hymn jest żywy, ma wpadającą w ucho melodię i ciekawy tekst, słucha się go bardzo przyjemnie.

Mamy nadzieję, że już wkrótce wszyscy uczniowie i nauczyciele nauczą się nowego hymnu. Będzie on uświetniać wszystkie ważne momenty życia naszej szkolnej społeczności.

Oprócz prezentacji hymnu, podczas tego spotkania pan dyrektor poinformował rodziców o przyznaniu projektowi szkolnemu "Europe - Go Green!"zaszczytnego miana "przykładu dobrej praktyki" oraz zachęcił do zapoznania się z najnowszym numerem szkolnej gazetki "Bocianisko". Licznie zgromadzeni rodzice obejrzeli krótką prezentację podsumowującą międzynarodowy projekt ekologiczny "Europe - Go Green!", a na zakończenie chętnie skorzystali z możliwości nabycia za symboliczną złotówkę egzemplarza gazetki. Mamy nadzieję, że dalsze nasze prezentacje dokonań uczniów i pokazy będą się cieszyły takim dużym zainteresowaniem jak obecne spotkanie.

Tekst: Iwona Nowicka
Zdjęcia: Wojciech Kanikuła

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015

I miejsce w Konkursie Wiedzy Ekologicznej

26 marca 2015 roku w Zespole Szkół nr 1 w Redzie odbyło się XVIII Spotkanie Ekologiczne pod hasłem "Ziemio, nie poddawaj się, uratujemy Cię" (impreza pod patronatem Burmistrza Miasta Redy i Pomorskiego Kuratora Oświaty). Spotkania poświęcone są przybliżeniu i uświadomieniu wagi problemów ekologicznych, kształtowaniu zachowań ukierunkowanych na ochronę środowiska przyrodniczego.
W ramach spotkania odbyły się konkursy: wiedzy ekologicznej, literacki, plastyczny i fotograficzny. W konkursie wiedzy naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III c Adriana Bieschke i Patrycja Pawlik z kl.3c. Po pięciu rundach trudnych pytań z bardzo szerokiego zakresu wiedzy ekologicznej, po zaciętej walce z bardzo dobrze przygotowanymi uczniami z innych szkół nasze uczennice zajęły czołowe lokaty: I miejsce zajęła Patrycja Pawlik, IV miejsce Adriana Bieschke. Patrycja Pawlik oprócz dyplomu otrzymała główną nagrodę - rower. W konkursie na plakat I miejsce zajęła Anna Skorupska kl.2c, II miejsce Katarzyna Ranachowska kl.2b i Klaudia Onowszak kl.2a, a wyróżnienie otrzymała Dominika Klebba kl.2c.
W konkursie fotograficznym III miejsce zajęła Wiktoria Wenta kl.2c, a wyróżnienie zdobył Szymon Niewiadomski kl.3c.
Gratulujemy wszystkim uczniom bardzo dobrego przygotowania, zajętych miejsc i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.

Tekst: Urszula Obłuda


Całe gimnazjum na rowerze jedzie!

Zaczęło się! Wiosna! Nawet Ci mniej zapaleni rowerzyści rozpoczynają sezon rowerowy!
W ramach promocji turystyki rowerowej przystępujemy do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Rowerowa Szkoła". Podstawowymi celami projektu są: promocja codziennej jazdy rowerem wraz z praktyczną podpowiedzią jak robić to bezpiecznie oraz zainicjowanie i wsparcie zmian w szkołach, aby stały się one bardziej przyjazne rowerzystom. Szkoła zapewnia warunki do popularyzacji turystyki rowerowej: dysponuje parkingiem rowerowym (79 miejsc):
- stojaki typu U - 5 monitoring (10 miejsc)
- stojaki przyścienne zadaszone (17 miejsc)
- stojaki kołowe monitoring (52 miejsca)

•  Istnieje możliwość zdania na kartę rowerową
•  Szkoła zapewnia podstawowy sprzęt naprawczy (konserwator szkolny)
•  Wiosna i jesień to okres wspólnych wycieczek rowerowych (rezerwat "Beka"), Zamek Sobieskiego w Rzucewie, aktywna turystyka w Rewie.
•  Organizujemy miejskie zawody BRD.

Uwaga:
Jeśli jesteś uczniem, wypełnij ankietę na podanej poniżej stronie. Ankieta ma za zadanie pozyskanie bardzo ważnych informacji na temat aktualnych zachowań komunikacyjnych uczniów, ewentualnych barier dla wykorzystania roweru, jako środka transportu do szkoły i innych ważnych uwarunkowań związanych z jazdą rowerem, zarówno tych zewnętrznych i wewnętrznych. Są to dane konieczne do prowadzenia w przyszłości skutecznych działań naprawczych.

Adres strony:
http://audyt.rowerowaszkola.pl/ankiety.php?dzial=4&kat=40&art=305 <-- Kliknij

Tekst i zdjęcia: Tomasz Grodzicki

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015

Sukces literacki!

Julia Kufta, uczennica klasy III b naszego gimnazjum, znalazła się w czołówce najlepszych młodych autorów, zajęła bowiem III miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie "Barwy Morza 2015" w części literackiej w kategorii prozy za opowiadanie, w którym bohaterka udaje się w podróż do pełnego tajemnic, morskiego świata.
Komisja konkursowa nagrodziła utwór Julii, biorąc pod uwagę jakość, oryginalność oraz wartości artystyczne pracy.
Opowiadanie w całości zamieszczone będzie w majowym numerze gazetki szkolnej "Bocianisko". Zachęcamy do lektury, młodej autorce zaś składamy gratulacje.

Tekst: Teresa Liegman
Zdjęcia: Teresa Dopke

   2014/2015

Wręczenie nagród w Konkursie Wielkanocnym

W dn. 29 marca 2015r. w Niedzielę Palmową w kościele Św. Wojciecha w Ciechocinie odbyło się wręczenie nagród XIX Miejskiego Konkursu Wielkanocnego.
Wręczono łącznie 61 nagród i wyróżnień. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem Moniki Kitel. Wręczenie nagród poprowadził dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Jan Skrobul. Nagrodzeni otrzymali upominki i słodycze ufundowane przez Urząd Miasta w Redzie i Miejski Dom Kultury. Ponadto sponsorami nagród byli: wiceburmistrz Teresa Kania, sekretarz miasta Hanna Janiak, radni: Jan Lica, Zbigniew Frybezowski i Sebastian Kozioł oraz Brygida Śniatecka - Stowarzyszenie Kunszt. Konkurs podsumował przewodniczący jury dyrektor MDK w Redzie Tomasz Wiśniewski. Ocenił prace konkursowe bardzo wysoko i opowiedział o dylematach jury, w obliczu wielu pięknych prac o wysokiej jakości wykonania.
Szkoły, które na konkursy świąteczne od wielu lat nadsyłały największą liczbę prac zostały nagrodzone przez jury upominkami ufundowanymi przez Zbigniewa Frybezowskiego. Dyrektor Jan Skrobul wręczył podziękowania sponsorom konkursu i życzył wszystkim radosnych świąt.
Na koniec spotkania burmistrz Krzysztof Krzemiński podziękował dyrektorowi za organizację i prowadzenie konkursów świątecznych.
Nagrodzone prace zobaczyć można w kościele Św. Wojciecha w Ciechocinie, a kartki świąteczne i kurczaki w Zespole Szkół nr 2.

Tekst: B. Zawal-Brzezińska
Zdjęcia: Agnieszka Brzezińska

Zdjęcia dostępne tutaj >>


   2014/2015



Akcja "Palemka dla..."

29 marca, w Niedzielę Palmową po raz kolejny przeprowadziliśmy naszą tradycyjną akcję charytatywną, podczas której sprzedajemy przy redzkich kościołach palemki, z których dochód przeznaczany jest na wsparcie leczenia i rehabilitacji ciężko chorych dzieci z naszego miasta.

W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową szkoła, jak co roku, zamieniła się w wielką fabrykę palemek. W ich przygotowaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie całego Zespołu, dzięki czemu mogliśmy mieszkańcom miasta zaoferować ponad 800 palemek. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie palemek, a szczególnie Pani Gabrieli Orzechowskiej za tradycyjne uruchomienie "gimnazjalnej manufaktury palemek".

W niedzielę od godziny siódmej do południa, przy trzech redzkich kościołach palemki sprzedawała liczna grupa naszych wolontariuszy pod opieką nauczycieli. Ich wytrwałość - mimo chłodu, deszczu i wiatru - zasługuje na ogromne uznanie i podziękowanie. W tegorocznej akcji zebraliśmy 3.540 zł.! Pieniądze te zostaną przekazane na pomoc ciężko chorym dzieciom.

Serdecznie dziękujemy naszym wolontariuszom. Byli to: Oliwia Lilla, Weronika Miotke, Magda Cimochowska, Marta Szymańska, Dominika Gruba, Weronika Lieder, Ola Konkel, Julia Kleine, Agnieszka Lademann, Roksana Gammert, Paulina Paczoska, Sandra Pilipas, Ania Pokriefke, Julia Pallach, Julia Sarbak, Julia Koczakowska, Sandra Pilipas, Karol Bira, Łukasz Matusiak, Jakub Latała, Dominik Świtoński.

Podziękowania kierujemy również do nauczycieli, którzy opiekowali się uczniami w tę niedzielę. Byli to: T. Liegman, B. Kisiel, ks. Krystian, B. Zawal-Brzezińska, I. Nowicka

Tekst i zdjęcia: Iwona Nowicka


Zdjęcia dostępne tutaj >>


   2014/2015


IV Powiatowy Konkurs Geograficzny zakończony sukcesem

W dniu 27 marca po raz czwarty odbył się Powiatowy Konkurs Geograficzny, zatytułowany "Obraz Ziemi. Mapa źródłem informacji geograficznej". Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół nr 2 w Redzie.
W tym roku gościliśmy uczniów i nauczycieli z pięciu szkół: Gimnazjum Społecznego nr 1 z Wejherowa, Gimnazjum nr 1 im. Ks. Stanisława Ormińskiego z Rumi, Gimnazjum nr 2 z Rumi, Gimnazjum nr 4 z Rumi oraz Zespół Szkół nr 3 z Wejherowa. Konkurs tradycyjnie podzielony był na dwa etapy. Pierwszy z nich odbywał się w poszczególnych szkołach. Jego celem było wytypowanie dwuosobowych zespołów do drugiego etapu. Drugi etap składał się z trzech części: testu, zadań zespołowych, quizu. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności dotyczących zagadnień związanych z mapą. Wykazali się również wiedzą dotyczącą współrzędnych geograficznych, położenia wybranych obiektów geograficznych na mapie świata, znajomością mapy politycznej Europy, a także umiejętnością posługiwania się różnymi rodzajami map. Z powodzeniem rozwiązywali zadania geograficzne z elementami matematyki.
Po zaciętej rywalizacji I miejsce zajęły: Karolina Lekner i Wiktoria Stachowiak z Zespołu Szkół nr 3 z Wejherowa. Na II zaszczytnym miejscu uplasował się zespół z Gimnazjum nr 2 w Redzie, w składzie: Bartosz Nowak i Klaudia Murszewska. III miejsce na podium zajęli uczniowie: Maksymilian Rudnik i Kamila Miller, reprezentujący Zespół Szkół nr 3 z Wejherowa. Tuż za podium, na IV miejscu znaleźli się: Maciej Pachulicz i Rafał Wąż z Gimnazjum nr 1 w Rumi.
Nagrody uczniom wręczali: dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Redzie - Jan Skrobul, zastępca burmistrza Miasta Redy - Teresa Kania oraz sekretarz Miasta Redy - Hanna Janiak.
Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe, w postaci akcesoriów komputerowych i sportowych. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy! Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Redzie, Jana Skrobula oraz zastępcy burmistrza Miasta Redy, Teresy Kani za wsparcie i pomoc w przygotowaniu konkursu.

Tekst: Estera Miotk
Zdjęcia: Beata Zawal-Brzezińska

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015


XIX Miejski Konkurs Wielkanocny

Dnia 24.03.2015r. jury w składzie: przewodniczący Tomasz Wiśniewski (MDK), Bogdana Gołojuch, Brygida Śniatecka, Aleksandra Szwarc (Stowarzyszenie "KUNSZT"), Agnieszka Brzezińska (ZS2) oceniło prace nadesłane na konkurs wielkanocny i przyznało łącznie 61 nagród i wyróżnień.

Organizatorem XIX Miejskiego Konkursu Wielkanocnego jest Zespół Szkół nr 2, MDK "Fabryka Kultury" i Parafia Św. Wojciecha w Ciechocinie.

Ze wszystkich szkół wpłynęło łącznie 317 prac, w tym 141 palm, 41 kurczaków przygotowanych przez klasy "0" i przedszkolaków, 9 dużych jaj przygotowanych na szablonie wyciętym ze styropianu, 98 kartek klas I - III wykonanych techniką iris folding oraz 13 fotografii selfie z motywem wielkanocnym.

Po raz pierwszy zaproponowano 2 nowe techniki: iris folding polegającą na wyklejaniu paskami kolorowego papieru kartki świątecznej oraz selfie - fotografii wykonanej samemu sobie za pomocą telefonu komórkowego. Do nietypowych rozwiązań można zaliczyć także pracę, którą musieli wykonać uczniowie klas IV - VI - jajo ze styropianu, ozdabiane w zespołach 2-3 osobowych.

Tradycyjnie wszystkie prace świąteczne wykonane były z materiałów naturalnych. Wśród palm zwracały uwagę nietypowe konstrukcje w kształcie serca i palmy wykonane z perfekcyjnie wyciętych kwiatów Wiktorii Masiewicz z SP5, Patrycji Konkol, Rafała i Aleksandry Wasiuta z SP3, a w kategorii gimnazjalnej Weroniki Bańdo z Gimnazjum nr 2.

Kurczaki najmłodszych zostały wykonane na różne sposoby począwszy od pojedynczych postaci do grupki kurcząt. Najciekawsze wykonali: Natalia Goliszewska, Konrad Wasiuta, Nadia Kraszewska z SP3, Lena Roczyniewska z Niepublicznego Przedszkola "Przy Parku" oraz Paweł Strzelecki i Kacper Klamann z SP5.

Wybór najlepszej kartki wielkanocnej klas 1-3 sprawił jury bardzo duży kłopot, gdyż prace wykonane były z wielkim polotem i wszystkie pięknie przyozdobione. Po długich debatach jury najwyższe lokaty przyznało: Natalii Rutkowskiej i Kacprowi Komorowskiemu z SP5, Natalii Kozerskiej z SP4, oraz Czesławowi Bok i Nikoli Czarneckiej z SP3.

Wielkie styropianowe jaja bardzo spodobały się i pobudziły zespoły do wykonania na formie ze styropianu ciekawych ozdób. Najlepszy okazał się zespól 3 osobowy z SP3, 2 osobowy z SP6 i 2 osobowy z "Fabryki Kultury".

Najzabawniejsze selfie wykonała Wiktoria Wenta z Gimnazjum nr 2 oraz Jędrzej Niewiadomski z Gimnazjum nr 2, który dodatkowo w swojej fotografii zastosował dowcipny fotomontaż z wulkanem.

Nowe techniki spodobały się dzieciom i młodzieży i dobrze połączyły z tradycyjnymi ozdobami świątecznymi.

Wybrane prace można będzie oglądać już od Niedzieli Palmowej 29 marca 2015r. w Kościele Św. Wojciecha w Ciechocinie.

Tekst: Beata Zawal-Brzezińska
Zdjęcia: Teresa Dopke

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015


Wymiany dla wszystkich - międzynarodowy projekt artystyczny w Redzie

W dniach 15.03.-21.03. z inicjatywy Pana Bo Otterstrom - dyrektora domu kultury w Nykoebing, odbyło się spotkanie grupy nauczycieli i pracowników centrum kultury ze Szwecji, Danii, Łotwy, Litwy, Niemiec oraz z Polski.
W skład polskiej grupy weszli: Dorota Dobrzańska - przedstawiciel MDK, Anna Kuryło - germanistka z Gimnazjum nr 1 oraz Mariola Szreder - nauczycielka z Zespołu Szkół nr 2. Podczas warsztatów ustalono miejsca i terminy kolejnych spotkań grup młodzieży. W czasie wymiany młodzi ludzie, pod okiem zaangażowanego artysty, będą tworzyć przedstawienia teatralne, układy taneczne oraz inne przedsięwzięcia muzyczne.
Koordynator projektu - Bo Otterstrom przedstawił uczestnikom konferencji metody pracy "warming up", które będą wykorzystane podczas wymian w celu integracji i aktywizacji młodzieży. Ważnym punktem spotkania był wykład pracownika Duńskiej Agencji Narodowej, który przybliżył sposoby postępowania w wypełnianiu aplikacji Erasmus+.
W trakcie wizyty w Nykoebing grupa uczestników zwiedzała zaangażowane w projekt organizacje takie jak: Fjordschool, St- Koebing School i Kultur Fabriken.
Wynikiem spotkania będzie pobyt w dniach 18/19.09-25.09.2015r. grupy projektowej w Redzie. Ze strony polskiej udział w spotkaniu wezmą uczniowie z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Redzie. Program Erasmus+ służy integracji młodzieży z różnych krajów, rozwija kompetencje językowe oraz promuje region. Jest ważnym narzędziem w procesie edukacji młodych ludzi.

Tekst: Mariola Szreder, Anna Kuryło
Zdjęcia: Daniela Stoian

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015

Dzień Otwarty w Gimnazjum nr 2

20 marca 2015r. Gimnazjum nr 2 gościło w swoich murach uczniów klas 6 i ich rodziców, którzy przyszli zapoznać się ze szkołą. Gości przywitał dyrektor szkoły - Jan Skrobul oraz gimnazjaliści, którzy na tę okazję przygotowali krótki występ artystyczny. Wystąpili uczniowie - laureaci konkursów artystycznych: Ada Czuryńska, Krzysztof Kreft, Patrycja Pawlik i Wiktoria Wenta.

Po wspólnej części wstępnej, uczniowie klas VI zostali podzieleni na 4 grupy i pod opieką starszych kolegów z klasy 3c udali się do sal, w których nauczyciele przygotowali dla nich specjalne zadania i pokazy.

Grupy zmieniały się co 20 minut, gdyż zależało nam na pokazaniu najciekawszych miejsc i wielu różnych zajęć odbywających się w gimnazjum. W pracowni fizyczno-chemicznej, pod czujnym okiem pani Ewy Wróblewskiej, najpierw oglądali, a później wykonywali różnorodne doświadczenia. W role chemików wcielili sie uczniowie i uczennice klas gimnazjalnych ubrani w fartuchy i ochronne okulary. Doświadczenia chemiczne wzbudzały bardzo duże zainteresowanie przybyłych. Pani Katarzyna Paradowska przygotowała w części matematycznej zestaw logicznych układanek do wykonania na czas. W tej sali goście także obejrzeli prezentację o szkole przygotowaną przez panią Iwonę Nowicką, którą komentowała uczennica kl.3c - Patrycja Pawlik. Szóstoklasiści mogli uczniom zadawać pytania dotyczące życia szkolnego, kół zainteresowań itp.

W sali języka polskiego pani Hanna Rojek zademonstrowała w jaki sposób można wykorzystywać tablicę multimedialną. Uczniowie wykonywali zadania i ćwiczenia z języka polskiego. Obejrzeli także film reklamujący szkołę, nakręcony przez uczniów naszego gimnazjum, nawiązujący tematyką do patrona szkoły Noblistów Polskich.

Na zakończenie uczniowie klas szóstych mogli obejrzeć naszą nową halę sportową i pokaz wspinaczki na ściance, przygotowany przez pana Tomasza Grodzickiego. Wicedyrektor Beata Zawal-Brzezińska i pedagog Barbara Kisiel odpowiadały na pytania rodziców i udzielały informacji na temat gimnazjum.

Spotkanie uczniów i ich opiekunów z naszą szkołą przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Prezentacje i zadania przygotowane dla gości cieszyły się z dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że spotkanie z nową szkołą pozostawi po sobie dobre wrażenia i przekona, że naszym atutem jest bezpieczeństwo, kameralność oraz życzliwa atmosfera. Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać wszystkich, że nasza szkoła to miejsce, w którym można się nie tylko uczyć, ale też rozwijać swoje pasje i zamiłowania.

Dziękujemy wszystkim szóstoklasistom oraz towarzyszącym im opiekunom za skorzystanie z zaproszenia i odwiedzenie naszej szkoły.

Dziękujemy młodzieży naszego gimnazjum, która opiekowała się naszymi gośćmi oraz wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w organizację Dnia Otwartego Szkoły.

Tekst: Beata Zawal-Brzezińska
Zdjęcia: Barbara Kisiel, Marlena Skowrońska

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015



Eliminacje Miejskie XXXVIII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Dnia 17 marca 2015r. w świetlicy OSP Reda odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom". Była to 38. edycja konkursu, w którym uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej, historii straży pożarnych, taktyki oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej.
I miejsce w grupie szkół podstawowych zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 3 w składzie:

Aleksandra Kwiatkowska
Jakub Lewandowski
Mateusz Nowak

I miejsce w grupie szkół gimnazjalnych zajęła drużyna Gimnazjum nr 2 w składzie:

Dominika Gruba
Agnieszka Lademann
Klaudia Murszewska
Zwycięzcy otrzymali medale, dyplomy oraz cenne nagrody: tablety, odtwarzacze oraz aparaty fotograficzne. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary ufundowane przez prezesa OM ZOSP RP Reda - Rumia.

W eliminacjach powiatowych nasze miasto będą reprezentować: Aleksandra Kwiatkowska i Dominika Gruba.

Podczas przerwy w konkursie uczestnicy wzięli czynny udział w krótkim szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Turniej przyczynił się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat ochrony przeciwpożarowej oraz przybliżył podstawowe zasady postępowania na wypadek powstania pożaru oraz innych zagrożeń.

Tekst: Grażyna Napieraj
Zdjęcia: Grażyna Napieraj, Iwona Nowicka

Zdjęcia dostępne tutaj >>



2014/2015 2014/2015


Gimnazjaliści w konkursie English High Flier

W jesiennej edycji ogólnopolskiego konkursu j.angielskiego English High Flier wzięło udział 13 uczniów. Najlepsze wyniki uzyskali: Natalia Bil (kl. II a) - 13 miejsce w województwie oraz Bartek Wujec (I c) - 21 miejsce w województwie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a osoby z najwyższymi wynikami - wyróżnienia.
Gratulujemy wszystkim, którzy zechcieli zmierzyć się z trudnym konkursowym testem.

Tekst i zdjęcia: Iwona Nowicka


   2014/2015



Niezwykłe spotkanie ze Zbigniewem Buczkowskim

Uczennice naszego gimnazjum pracujące w zespole redakcyjnym gazetki szkolnej "Bocianisko": Roksana Gammert (klasa IIIB ) i Klaudia Murszewska (klasa Ic) miały niepowtarzalną okazję przeprowadzenia wywiadu z wybitnym polskim aktorem, Zbigniewem Buczkowskim.
Spotkanie się odbyło 5 marca 2015r. w Bibliotece Miejskiej w Redzie i przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Młode reporterki uzyskały ciekawe odpowiedzi na temat ról filmowych aktora, jego pasjonujących podróży oraz pracy pisarskiej. Więcej o życiu aktora można się dowiedzieć z jego wspomnień napisanych pt. "Pisz pan książkę".
Autograf z dedykacją autora oraz liczne wspólne zdjęcia stanowią miłą i cenną pamiątkę.

Tekst: Teresa Liegman
Zdjęcia: Roksana Gammert, Klaudia Murszewska

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015


Wygrana uczniów Gimnazjum nr 2 w II Festiwalu Piosenki Romantycznej

Pod koniec lutego 2015r. w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie odbył się II Festiwal Piosenki Romantycznej. Organizatorem konkursu był ZSPiSSM w Dębogórzu. Festiwal Patronatem Honorowym objął Wójt Gminy Kosakowo Jerzy Włudzik oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W festiwalu wzięło udział 26 solistów oraz 4 zespoły.

W zmaganiach konkursowych wykonawcy zostali podzieleni na 4 kategorie. Uczniowie gimnazjum musieli wykonać dwa utwory o tematyce miłosnej, w tym jeden obowiązkowy w języku kaszubskim.

Występy oceniane były przez profesjonalne jury, w skład, którego weszli: Jerzy Włudzik - Wójt Gminy Kosakowo, Tomasz Fopke - dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Karol Dettlaff - specjalista ds. kultury (Teatr Młodzieżowy Gminy Kosakowo), Weronika Korthals - piosenkarka, kompozytorka, dyrygentka, Halina Fotynowicz - dyrektor ZSPiSSM w Dębogórzu, Teresa Czerwińska - wicedyrektor ZSPiSSM w Dębogórzu oraz Monika Wróbel - nauczyciel języka angielskiego.

Uczniowie Gimnazjum nr 2: Adriana Czuryńska z kl.3a i Krzysztof Kreft z kl.3b zostali zwycięzcami II Festiwalu Piosenki Romantycznej w kategorii gimnazjum. Zaśpiewali w duecie 2 utwory: "9 crimes" i "Potrzebny je drech".

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.

Tekst i zdjęcia: Beata Zawal-Brzezińska

   2014/2015



"Smaczne, ale czy zdrowe?"

Pod takim tytułem w dniu 26 lutego uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach chemicznych. Mieli okazję samodzielnie badać właściwości dodatków chemicznych do żywności, w popularnych i lubianych przez młodzież smakołykach i napojach.
Wrażenia z warsztatów były bardzo różne.
Niezadowolenie dominowało wśród tych, którzy nie zamierzają zmieniać nawyków żywieniowych mimo wiedzy o szkodliwości substancji jakie zawierają ich ulubione przekąski. Inni - grupa zadowolonych, obiecali sobie zmianę sposobu odżywiania na bardziej zdrowy i eliminację z jadłospisu smakołyków i napojów ze sztucznymi dodatkami mającymi nieobojętny wpływ na zdrowie.

Tekst i zdjęcia: Ewa Wróblewska

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015



Zwycięzcy IV Powiatowego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej

Dnia 25 lutego 2015r. odbyły się w Zespole Szkół nr 2 w Redzie eliminacje finałowe IV Powiatowego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej, zorganizowane przez p. Katarzynę Paradowską, p. Elżbietę Rybarczyk oraz p. Justynę Zabrodzką. W tym roku w konkursie brali udział uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Wejherowie, Gimnazjum nr 3 w Wejherowie, Gimnazjum w Strzebielinie oraz Gimnazjum nr 2 w Redzie.
Uczestnicy najpierw zmagali się z testem, w którym dominowały zadania wymagające logicznego myślenia, a także znajomości zasad funkcjonowania gospodarki rynkowej. Następnie odpowiadali na pytania ekspertów. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością wypełniania druków pocztowych, podać przyczyny i skutki inflacji oraz na podstawie CV wybrać odpowiedniego kandydata na stanowisko księgowej. W komisjach eksperckich zasiadali nauczyciele zgłoszonych do konkursu szkół oraz pani Teresa Kania - wiceburmistrz miasta Redy, pani Hanna Janiak - sekretarz miasta Redy, pan Jan Skrobul - dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Redzie. Poziom wiedzy ekonomicznej uczniów był tak wysoki, że o ostatecznych wynikach przesądzały setne punktów.
Pierwsze miejsce zdobyła uczennica Gimnazjum nr 2 w Redzie - Patrycja Pawlik, drugie miejsce przypadło również uczennicy tej szkoły - Adrianie Bieschke. Trzecie miejsce wyłonione w dogrywce zajął uczeń Gimnazjum w Strzebielinie - Filip Woźniak. Wyróżnienia otrzymali: Maksymilian Rudnik z Gimnazjum nr 3 w Wejherowie, Wojciech Piepka oraz Łukasz Syposz z Gimnazjum nr 1 w Wejherowie. Uczniowie otrzymali z rąk burmistrza miasta Redy p. Krzysztofa Krzemińskiego atrakcyjne nagrody rzeczowe - sprzęt sportowy, ufundowane przez dyrektora szkoły ze środków Urzędu Miasta w Redzie.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy oraz zapraszamy na eliminacje w przyszłym roku szkolnym.

Tekst i zdjęcia: Justyna Zabrodzka

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015



Szkolny Konkurs Recytatorski w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Redzie.

Wczoraj, tj. 26 lutego br. w sali 207 odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego. Komisja w składzie: Teresa Liegman - przewodnicząca i Hanna Rojek - członek komisji, oceniała zmagania młodych artystów. Do konkursu przystąpiło niewielu uczniów i nasze gimnazjum będzie reprezentowane przez dwie uczennice z klasy I c: Wiktorię Bistram i Klaudię Murszewską, które zaprezentowały odpowiednio następujące wiersze: "List" Józefy Bąkowskiej i "Jesienią" Józefa Czechowicza oraz "Eviva l'arte" Kazimierza Przerwy-Tetmajera i "Jednego serca" Adama Asnyka.
Przy okazji konkursu warto wspomnieć słowa Anny Dymnej przybliżające istotę dobrej i ciekawej interpretacji poezji: "Gdy się recytuje wiersze, zdarza się, że forma zabija treść. Poeci swoje wiersze czytają prosto, konkretnie i poezja czytana w ten sposób brzmi najlepiej. Wisława Szymborska powiedziała mi, że trzeba czytać tak, jakby się głośno myślało. Wtedy słowo nie traci swojej mocy i sensu. Ale są aktorzy, szczególnie aktorki, które same są czystą poezją. Czytają wiersze niezwykle pięknie, delikatnie".
Finalistkom gratulujemy i życzymy sukcesów podczas etapu miejskiego.

Tekst: Hanna Rojek
Zdjęcia: Teresa Dopke

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

Bartosz Nowak z 2c w finale wojewódzkich konkursów!!!

Po kolejnych zmaganiach z zadaniami konkursowymi etapu szkolnego i rejonowego, Bartosz Nowak, uczeń klasy 2c, będzie reprezentował naszą szkołę w finale Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego oraz w finale Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Bartka przygotowywały do konkursu panie: Estera Miotk (geografia) i Ewa Wróblewska (chemia).
Talent Bartka poparty rzetelną pracą pozwolił zakwalifikować się do etapów wojewódzkich, ponieważ zakres materiałów konkursowych obejmował wiadomości z klasy trzeciej i wiedzę spoza podstawy programowej. Przed Bartkiem, kolejne wyzwanie i ciężka praca, bo trzeba dobrze przygotować się do kolejnych zmagań, które będą miały miejsce w marcu.
Bartku, życzymy czerpnia radości ze zdobywania wiedzy i powodzenia!

Tekst: Ewa Wróblewska, Estera Miotk
Zdjęcia: Teresa Dopke, Ewa Wróblewska

2014/2015


2014/2015



I nagroda dla Gimnazjum nr 2 w konkursie filmowym!

Fundacja "Europejskie Spotkania" Kaszubskie Centrum Kultury w Krokowej przy współudziale Oddziału Pomorskiego Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Towarzystwa Przyjaciół Orłowa zorganizowała konkurs "Wiatr od morza" Stefanowi Żeromskiemu na 150 urodziny dla szkół gimnazjalnych i licealnych z województwa pomorskiego, których patronem jest ów pisarz. Uczniowie z naszej szkoły pod opieką pań: Mirosławy Wróblewskiej i Hanny Rojek przygotowali film na podstawie fragmentu "Syzyfowych prac" i zdobyli I miejsce w kategorii film.

W rolę nauczyciela Sztettera wcielił się Mateusz Godlewski z 3b, a Bernarda Zygiera odegrał Maciej Król z 3b. Pozostali chłopcy zaangażowani w role uczniów i montaż filmu to: Dawid Szreder z 3b, Szymon Niewiadomski z 3c, Jędrzej Niewiadomski z 3c, Mikołaj Lieder z 3b, Szymon Kas z 3a i Dominik Świtoński z 3a.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w pięknej scenerii Zamku Krokowa, w sobotę 24 stycznia 2015r. Podczas uroczystości nagrody laureatom wręczał sam hrabia von Krockow. W imieniu naszych zwycięzców nagrodę odebrały panie: Mirosława Wróblewska i Hanna Rojek.

Tekst: Hanna Rojek
Zdjęcia: Mirosława Wróblewska, Hanna Rojek

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015


Podsumowanie osiągnięć uczniów gimnazjum w I semestrze roku szkolnego 2014/2015

23.01 2015r. odbyło się podsumowanie wyników i osiągnięć uczniów Gimnazjum nr 2 uzyskanych w I semestrze roku szkolnego 2014/2015.
Podczas apelu uczniowie gimnazjum, którzy w nauce uzyskali średnie powyżej 4,75 (32 uczniów) i najwyższe średnie w szkole: Patrycja Pawlik - 5,93, Adriana Bieschke - 5,93 oraz Bartosz Nowak - 5,81, także klasy, które osiągnęły najwyższą średnią w nauce: 1c - 1 miejsce, 2a - 2 miejsce, 2c - 3 miejsce i uzyskały najlepszą frekwencję: 1b - 1 miejsce, 2c - 2 miejsce, 3c - 3 miejsce, zostali nagrodzeni wielkimi brawami.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyli uczniowie, którzy w pierwszym semestrze mogą pochwalić się wzorową frekwencją: Klaudia Warszewska kl.1b, Aleksandra Hinc kl.1b, Anna Pokriefke kl. 2a, Katarzyna Ranachowska kl. 2b, Patryk Jarus kl.2c, Sebastian Klawikowski kl. 2c, Dominika Gruba kl. 3b, Krzysztof Hewelt kl. 3b, Krystian Peplinski kl. 3b, Adrian Kaśnicki kl.3c, Dawid Nastały kl.3a.

Do konkursów rejonowych zakwalifikowali się: z chemii - Bartosz Nowak kl. 2c, z biologii - Bartosz Nowak kl.2c oraz Julia Kufta kl.3b, z historii - Jakub Latała kl.3c oraz Adriana Bieschke kl.3c, z matematyki - Paweł Sawicki kl. 1c, z geografii - Bartosz Nowak kl.2c, j.polskiego - Adriana Bieschke kl.3c.

Wicedyrektor Beata Zawal-Brzezińska oraz prowadzący szkolne rozgrywki nauczyciel wychowania fizycznego Tomasz Grodzicki wręczyli dyplomy drużynom chłopców klas I-III gimnazjum, którzy zdobyli od 1-3 miejsca w piłce ręcznej na szczeblu klas. 1 klasy: 1 miejsce - kl.1c, 2 miejsce - kl.1a, 3 miejsce - kl.1b, 2 klasy: 1 miejsce - kl.2c, 2 miejsce - kl.2a, 3 miejsce - kl.2b, 3 klasy: 1 miejsce - kl.3c, 2 miejsce - kl.3a, 3 miejsce - kl.3b.

Ponadto brawami zostali nagrodzeni uczniowie wyróżniający się w sporcie. Zwłaszcza osiągający bardzo dobre wyniki w halowej lekkoatletyce indywidualnej na szczeblu szkolnym i miejskim. Wicedyrektor Beata Zawal Brzezińska skierowała podziękowania do rodziców, którzy wspierali organizacje WOŚP w naszej szkole oraz do uczniów, którzy tego zimnego dnia kwestowali na ulicach Redy. Uczniowie wielką owacją nagrodzili też głównego organizatora 23 Finału WOŚP i zbiórki "Góry Grosza" w Zespole Szkół nr 2 - panią Iwonę Nowicką. (WOŚP - zebrano 18 256 zł, "Góra Grosza" - 544,38 zł. - w tym 20667 monet I miejsce klasa 2a - zebrała 153,14 zł).

Na apelu wręczono również słodkie upominki klasom, które wyróżniły się w przystrojeniu świątecznym naszej szkoły. Za najpiękniejszą choinkę: 1 miejsce - kl.3b, 2 miejsce - kl.3c, 3 miejsce - kl.1b, najładniejszy wystrój klasy: 1 miejsce - kl.3a, 2 miejsce - kl.3c, 3 miejsce - kl.3b a pozostałym za udział w kilku akcjach charytatywnych.

Wicedyrektor B. Zawal-Brzezińska życzyła wszystkim uczniom osiągnięcia w następnym semestrze jeszcze większych sukcesów i wyższych średnich, przypomniała także o zmianie planu i zbliżających się feriach zimowych od 2 - 15 lutego 2015r.

Tekst: Beata Zawal-Brzezińska
Zdjęcia: Marlena Skowrońska

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015

2014/2015

2014/2015

2014/2015

Rejonowy Konkurs Historyczny

16 stycznia w Zespole Szkół nr 2 w Redzie odbył się Rejonowy etap Konkursu Historycznego. Wzięło w nim udział 68 uczniów z powiatów: wejherowskiego i puckiego. Po sprawdzeniu testów komisja konkursowa w składzie: Barbara Stenzel-Wencel- przewodnicząca, Gabriela Orzechowska i Teresa Brunath wytypowała sześciu uczniów do etapu wojewódzkiego: Aleksander Józef Dąbrowicz, Tomasz Michał Ruda, Klaudia Eliza Hilla, Zuzanna Potrzebska, Dawid Bartłomiej Ptach, Jakub Pobłocki. Jedną z finalistek została reprezentantka Gimnazjum nr 1 w Redzie Klaudia Eliza Hilla. Zarówno jej jak i pozostałym finalistom serdecznie gratulujemy.

Tekst: Barbara Stenzel-Wencel
Zdjęcia: Beata Zawal-Brzezińska

Zdjęcia dostępne tutaj >>

2014/2015 2014/2015



Zagraliśmy w 23. Finale WOŚP

To był już trzynasty Finał w naszej szkole i nie była to pechowa trzynastka. J W 23. Finale WOŚP Sztab Zespołu Szkół nr 2 zebrał 18256 zł.

Mimo zimna, deszczu i wiatru, do południa na ulicach miasta kwestowało 49 wolontariuszy - uczniów naszego Gimnazjum, a po południu w hali odbył się koncert połączony z licytacjami, kiermaszem, kawiarenką i licznymi atrakcjami dla najmłodszych.

Na scenie zaprezentowali się uczniowie najmłodszych klas SP 3 w występach tanecznych i muzycznych. Ekscytujący pokaz treningu i elementów walki przygotowali karatecy z Gdyńskiego Klubu Kyokushin-kan Karate-do i kick-bokserzy z wejherowskiego klubu Fight Zone. Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych (SIM) PCK w Wejherowie zaprezentowała podstawowe czynności z zakresu pierwszej pomocy, angażując przy tym obecne dzieci do ról ratowników i poszkodowanych.

Tradycyjnie już, zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać mini-koncertu w wykonaniu zespołu "Redzanie", a muzyczny finał na mocno rockową nutę przygotował zespół uczniów i absolwentów gimnazjum.

Jak co roku, koncert cieszył się ogromnym zainteresowaniem licznie przybyłych gości, którzy szczególnie entuzjastycznie oklaskiwali występy estradowe naszych najmłodszych artystów. Wielu emocji dostarczyły licytacje gadżetów WOŚP i innych przedmiotów ofiarowanych na rzecz Orkiestry. Najwyższe ceny uzyskały m.in.: aparat cyfrowy LUMIX Panasonic - 400 zł., piłka z autografami siatkarek klubu ATOM Trefl - 260 zł., "Hortensje" - obraz autorstwa p. Brygidy Śniateckiej - 230 zł., 2 koszulki WOŚP - po 210 zł. Dwukrotnie licytowany tort - serce podarowany przez Cukiernię "Sabinka" "zarobił" 200 zł.! W niezwykle profesjonalnie prowadzonych przez Pana Dyrektora licytacjach uzyskaliśmy w tym roku rekordową kwotę 3000 zł.!

Sztab Zespołu Szkół nr 2 i cała społeczność szkoły serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wnieśli swój udział do realizacji tej pięknej imprezy: sponsorom i darczyńcom, występującym dzieciom i zespołom, ratownikom, wolontariuszom, nauczycielom, trenerom, uczniom zaangażowanym w organizację koncertu oraz gościom, którzy odwiedzili nas w to styczniowe popołudnie.

Tekst: Iwona Nowicka
Zdjęcia: Teresa Dopke, Justyna Zabrodzka

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015

Piękne Jasełka ze świątecznym przesłaniem

W ostatni dzień nauki starego roku szkolnego uczniowie gimnazjum i podstawówki obejrzeli Jasełka przygotowane przez p. Hannę Rojek i p. Ramonę Wittbrodt. Przedstawiały one zmagania dobra ze złem. Zobaczyć można było atrakcyjny Raj z pięknymi anielicami i straszne piekło ze złymi diabłami oraz jednym młodym diabełkiem obdarzonym wątpliwościami, co do własnego postępowania wobec ludzi. Jak to zwykle bywa w Jasełkach dobro zwyciężyło, a niepokorny diabeł został przekonany do czynienia dobra. Rodzina, którą początkowo skłócił ze sobą powróciła do równowagi, a pomiędzy jej członkami zagościła miłość i dobro. W Jasełkach wystąpiła klasa 1c i 1 uczennica z kl.3a.
Przedstawienie uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem p. Moniki Kitel. Chór zaśpiewał piękne polskie kolędy i jedną w stylu "gospel". W świąteczny nastrój wprowadziła wszystkich dekoracja wykonana przez p. Agnieszkę Brzezińską.
Pomimo iż przedstawienie trwało ponad 30 minut, wszyscy oglądali je z wielkim zainteresowaniem. Po występie dyrektor szkoły ogłosił wyniki w konkursie przeprowadzonym przez polonistki: T. Liegman i H. Rojek na najładniejsze życzenia świąteczne i list do Św. Mikołaja oraz w konkursie Samorządu Szkolnego na najładniejszą choinkę i wystrój klasy. Na koniec życzył wszystkim uczniom bezpiecznych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia.

Tekst: Beata Zawal-Brzezińska
Zdjęcia: Marlena Skowrońska, Oliwia Lilla

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015

XX Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy - rozdanie nagród.

19 grudnia 2014r. w Zespole szkół nr 2 zostały wręczone nagrody laureatom XX Miejskiego Konkursu Bożonarodzeniowego. Jury w składzie: przewodniczący - Tomasz Wiśniewski (MDK), Bogdana Gołojuch, Aleksandra Rost, Brygida Śniatecka (Stowarzyszenie "KUNSZT"), Karolina Bochan (Rada Miasta), Agnieszka Brzezińska (ZS2) oceniło prace nadesłane na konkurs bożonarodzeniowy i przyznało 54 nagrody i wyróżnienia. Łącznie wpłynęły 283 prace we wszystkich kategoriach, w tym: 21 szopek, 59 choinek, 107 aniołów - płaskorzeźb, 67 rysunków - przedstawiających białą zimę i 29 matematycznych ozdób choinkowych. Głównym tworzywem szopki były materiały naturalne jak drewno, kamyki, mech, czy makaron. Anioły wykonano - głównie z masy solnej, także z wikliny papierowej i papieru. W kategorii choinki wystąpiła duża różnorodność tworzyw - pianka, papier, piernik czy wiskoza, ozdobione paciorkami, koralikami i wycinanką. Bardzo różnorodna i ciekawa biała zima klas I - III szkoły podstawowej - tworzywa różne - od waty, wiskozy do tkaniny i kuleczek z bibułki krepy. Dość mało zgłoszono matematycznych ozdób, ale niektóre z nich zostały bardzo precyzyjnie wykonane głównie metodą orgiami. Jury zgodnie uznało, że w tym roku poziom prac konkursowych był jeszcze wyższy niż w roku ubiegłym. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Historia konkursu:

Pracę nad przywróceniem tradycji wspólnego wykonywania szopek rodzinnych w Redzie rozpoczęła w 1994 roku dyrektor Domu Kultury w p. Jadwiga Kamionka. We współpracy z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym napisała regulamin pierwszego konkursu szopek. Do jury został zaproszony znany artysta ludowy z Gdańska p. Edmund Zieliński. Pierwsze konkursy dotyczyły tylko tej dziedziny tj. szopki wykonywanej indywidualnie. Początkowo dostarczano bardzo różne formy i kształty szopek, zgłoszono nawet wysoką, błyszczącą budowlę w stylu krakowskim. W kolejnych edycjach konkursu stawiano sobie za cel, aby prace nawiązywały do regionu Pomorza i Kaszub, stylu zabudowy, wyglądu, kolorystyki itp. Po likwidacji Domu Kultury konkurs został przeniesiony do Zespołu Szkół nr 2 i odbywa się w szkole corocznie, jako Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy. Zdecydowano się także na zmianę formuły z szopki indywidualnej na rodzinną ze względu na pracochłonność wykonania budowli i figurek, które muszą zgodnie z regulaminem zostać zrobione własnoręcznie. Początkowo na konkurs trafiało ok. 70-100 szopek z różnych placówek i szkół. Później dodano nowe kategorie konkursowe i obecny Konkurs Bożonarodzeniowy dzieli się na 5 kategorii wiekowych, z których każda realizuje inny temat. Wszyscy mogą także wykonać szopkę rodzinną. Od czasu przejęcia Konkursu przez szkołę prowadzi je na terenie ZS2 Beata Zawal-Brzezińska. Głównym sponsorem nagród finansowych jest proboszcz Parafii Św. Wojciecha ks. Zbigniew Kerlin, a rzeczowych Urząd Miasta w Redzie oraz reaktywowany Miejski Dom Kultury. Najpiękniejsze szopki i choinki można po konkursie zobaczyć w kościele parafialnym w Redzie-Ciechocino.

Tekst: Beata Zawal-Brzezińska
Zdjęcia: Dominik Świtoński

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015

Wokalny sukces uczennic Gimnazjum nr 2

Dnia 27.11.2014r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie odbyła się V Edycja Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej. W rywalizacji wzięli udział zarówno soliści, jak i zespoły. Młodzież zaprezentowała utwory czołowych polskich artystów, takich jak Marek Grechuta, czy Edyta Geppert. Jury oraz publiczność wysłuchali również piosenek grup Stare Dobre Małżeństwo, Cisza jak ta, oraz Bez Jacka.
Oprócz kategorii ponadgimnazjalnej organizatorzy postanowili dać szansę również uczniom gimnazjów i stworzyli taką kategorię wiekową. Najwyższe noty w tej kategorii zdobyły dwie reprezentantki naszego gimnazjum, zajmując najwyższe II i III miejsce (pierwszego jury nie przyznało). Uczennice: Adriana Czuryńska (II miejsce) oraz Patrycja Pawlik (III miejsce) przygotowywały się do konkursu pod czujnym okiem mgr Moniki Kitel. Na scenie przy akompaniamencie p. Moniki wykonały utwory: "Żal" - sł. Ks. Twardowski, muz. W.Korthals, oraz "Dni, których nie znamy" - z rep. M. Grechuty.
Gratulujemy!

2014/2015 2014/2015

2014/2015

2014/2015 2014/2015

Wszyscy lubią Shreka! Serio, serio...

W środę, 3 grudnia, uczniowie klas III naszego gimnazjum uczestniczyli w wyjeździe do Teatru Muzycznego w Gdyni na spektakl "Shrek".
Znaną wszystkim doskonale opowieść o przygodach zielonego ogra i jego nieznośnie gadatliwego towarzysza, Osła, obejrzeliśmy w przepięknej teatralnej scenerii i musicalowej aranżacji. Niemal trzygodzinny spektakl wypełniony znakomicie śpiewanymi songami i pomysłowymi układami tanecznymi zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Spośród bardzo licznego grona postaci każdy mógł wybrać swojego ulubieńca. Oprócz lirycznego Shreka, zadziornej Fiony i nie milknącego Osła, na scenie podziwialiśmy całą plejadę aktorskich i charakteryzatorskich arcydzieł. Uwodzicielska Smoczyca, przystojny, choć niewysoki książę Farquad, Pinokio z wydłużającym się nosem, to tylko niektóre z nich.
W spektaklu zaprezentowano szeroką gamę rozwiązań i trików technicznych, dzięki którym widz otrzymuje barwną, wielowymiarową, baśniową rzeczywistość. Podziw budzi zwłaszcza obrotowa scena z krajobrazami i scenerią zmieniającymi się, jak w kalejdoskopie, oraz imponująca, ziejąca ogniem przestrzenna makieta smoka. W zgodnej opinii gimnazjalistów, przedstawienie ogląda się z wielką przyjemnością.
Wyjazd trzecioklasistów był ostatnim z trzech zaplanowanych w ramach realizacji naszego projektu, "Spotkajmy się w filharmonii". Oprócz obejrzenia ciekawego spektaklu, dla uczniów była to też okazja do odwiedzenia gdyńskiego Teatru Muzycznego, jednej z najciekawszych instytucji kulturalnych w Trójmieście, należącej do czołówki scen muzycznych w Polsce. Pięknie prezentujący się po niedawnym remoncie teatr bardzo się wszystkim podobał.
Projekt "Spotkajmy się w filharmonii" uzyskał dotację Burmistrza Miasta Redy w wysokości 2.700 zł. Celem projektu jest ułatwienie młodzieży Gimnazjum nr 2 udziału w atrakcyjnych wydarzeniach z zakresu kultury wysokiej i poznanie ważnych instytucji kulturalnych w Trójmieście.

Tekst i zdjęcia: Iwona Nowicka

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015

Najlepszy nauczyciel przedsiębiorczości w województwie pomorskim

W piątek, 7 listopada, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, odbyła się IX Gala Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS. Jak co roku nagrody Narodowego Banku Polskiego otrzymali najlepsi nauczyciele przedsiębiorczości, najlepsze w tej dziedzinie szkoły i najlepsze Szkolne Kluby Przedsiębiorczości, które w roku szkolnym 2013/2014 realizowały projekty edukacyjne z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii i finansów. Wśród wyróżnionych znalazł się Szkolny Klub Przedsiębiorczości z naszego gimnazjum, a opiekun tego klubu pani Justyna Zabrodzka zdobyła tytuł najlepszego nauczyciela przedsiębiorczości w województwie pomorskim oraz odebrała nagrodę z rąk prezesa NBP - Marka Belki.
Gala była również okazją do wymiany doświadczeń między nauczycielami z całej Polski, którzy realizują projekty oraz biorą udział w konkursach organizowanych przez NBP.
Celem działającego w naszym gimnazjum SKP jest kształtowanie postaw przedsiębiorczych, umożliwienie uczniom udziału w ogólnopolskich projektach edukacyjnych z zakresu ekonomii i finansów oraz przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu gospodarczym.

Tekst: Teresa Dopke

   2014/2015

Sukces uczniów Gimnazjum nr 2 w konkursie zbiórki zużytych baterii i akumulatorów pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego

Gimnazjum nr 2 wzięło udział w konkursie zorganizowanym przez Marszałka Województwa Pomorskiego w ramach publicznych kampanii edukacyjnych, dla szkół gimnazjalnych z województwa pomorskiego - w pierwszej edycji "Szkolnego konkursu zbiórki zużytych baterii i akumulatorów 2014".
Główną ideą konkursu była poprawa stanu środowiska oraz utrwalenie wśród uczniów nawyków ochrony środowiska. Przedmiotem konkursu była zbiórka zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych przez uczniów danej szkoły oraz przekazanie ich uprawnionemu podmiotowi zbierającemu. Opiekunem konkursu była Pani Urszula Obłuda - nauczycielka biologii. Uplasowaliśmy się w zaszczytnej szóstce laureatów (V miejsce szkoły) - najlepszych szkół województwa pomorskiego w zbiórce baterii w przeliczeniu na 1 ucznia danej placówki, zebraliśmy 450 kg, na jednego ucznia przypada 2,093 kg baterii.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 14 listopada o godz. 12.00 w Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Nagrodę w imieniu szkoły odbierał Pan dyrektor Jan Skrobul oraz reprezentant uczniów Dawid Górski z klasy II c.
W nagrodę szkoła otrzymała zestaw pomocy dydaktycznych składający się z 2 walizek o wartości ok. 9 000 zł.
Bogato wyposażony, doskonały zestaw do nauczania fizyki zawiera ponad 170 elementów przeznaczonych do demonstracji blisko 70 doświadczeń z zakresu: mechaniki, ciepła, optyki i elektryczności.
Bardzo cieszymy się z tego sukcesu naszych uczniów i chętnie będziemy uczestniczyć w tym konkursie ponownie, a cenne pomoce dydaktyczne na pewno pomogą nam w lepszym zrozumieniu przedmiotów ścisłych.

Tekst: Urszula Obłuda

2014/2015 2014/2015

2014/2015


Narodowe Święto Niepodległości w Zespole Szkół nr 2

W piątek, 7 listopada, w naszej szkole obchodzono 96 rocznicę odzyskania niepodległości. W tym roku została wyemitowana przez szkolny radiowęzeł audycja "na żywo", mówiąca o utracie i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Z jej treścią powiązany był konkurs dla uczniów. Osoby, które najszybciej odpowiedziały prawidłowo na cztery pytania zostały nagrodzone dodatkową oceną z historii. Audycje i konkurs przygotowała klasa Ic gimnazjum pod kierunkiem p. Barbary Stenzel.

Tekst: Barbara Stenzel
Zdjęcia: Teresa Dopke

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015

Spotkanie z Danielem Gabrielem Fahrenheitem

W ramach szkolnego projektu "Spotkajmy się w filharmonii", którego celem jest zachęcenie młodzieży do uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze, uczniowie klas II 6 listopada wyjechali na spektakl pt. "Fahrenheit" do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Spektakl jest adaptacją książki "Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita", jednej z części Trylogii Gdańskiej Anny Czerwińskiej-Rydel, poświęconej słynnym gdańszczanom.
Inscenizacja jest nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwala w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi.
Przedstawienie teatralizuje przestrzeń laboratorium chemiczno-fizycznego. Fahrenheit, opowiadając historię swojego życia, ożywia przestrzeń laboratorium, animuje alembiki i fiolki, eksperymentuje. Artyści stwarzają światy, postaci, sytuacje, korzystając z takich właśnie, najbardziej organicznych dla fizyka Fahrenheita materii. Jest to zatem osobliwy teatr lalek, który wyłania się z laboratoryjnych eksperymentów.
Efektami chemicznymi, które niezwykle ubarwiły spektakl, zajął się Przemysław Mietlarek. Ciekawe rozwiązania scenograficzne oraz stroje stylizowane na XVIII w. stanowiły niewątpliwy atut przedstawienia.
Obecnie skalę Fahrenheita stosuje się głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Słynny fizyk urodzony w Gdańsku to obok Jana Heweliusza jeden z najsłynniejszych gdańszczan. Jest twórcą termometru rtęciowego.
Wyjazdem opiekowały się panie: Teresa Liegman, Iwona Nowicka, Barbara Stenzel - Wencel, Hanna Rojek, Ramona Wittbrodt, Ewa Wróblewska i Kamila Kordys.

Tekst: Hanna Rojek
Zdjęcia: Hanna Rojek

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015

Z pomocą bezdomnym zwierzętom

W drugiej połowie października Samorząd Szkolny Gimnazjum we współpracy z p. Katarzyną Paradowską i p. Esterą Miotk zorganizował zbiórkę karmy i ciepłych okryć dla bezdomnych psów i kotów będących pod opieką schronisk dla bezdomnych zwierząt. Wraz z uczniami SP3 zebraliśmy ok. 60 kg suchej karmy, ponad 40 puszek z karmą oraz wiele koców i innych materiałów, które posłużą do ocieplenia klatek. Zebrane dary przekazane zostały na rzecz okolicznych schronisk w Dąbrówce i Małoszycach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją "cegiełkę" do tego, by bezdomnym zwierzętom ułatwić przetrwanie zimy.

Jednocześnie przypominamy, że w naszej szkole, dzięki zaangażowaniu p. Katarzyny Paradowskiej i p. Elżbiety Rybarczyk, od wielu lat działa całoroczny punkt wsparcia zwierząt w schroniskach. Wszystkich chętnych informujemy, że dary dla zwierząt można stale przynosić do p. Katarzyny Paradowskiej (sala 208). Przynoszone rzeczy są na bieżąco przekazywane do schroniska w Dąbrówce.

Tekst: Samorząd Szkolny Gimnazjum nr 2
Zdjęcia: Iwona Nowicka

   2014/2015    2014/2015
   2014/2015
   2014/2015

"Spotkajmy się w filharmonii"

28 października uczniowie klas II naszego gimnazjum uczestniczyli w wyjeździe do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, gdzie obejrzeli koncert edukacyjny "Muzyczny Kosmos".

Było to niecodzienne widowisko, podczas którego słuchacze, wraz z dźwiękami muzyki perkusyjnej podążali szlakiem gwiazd, planet, mgławic i galaktyk. Do zobrazowania muzycznego kosmosu wybrane zostały "kosmiczne" dźwięki najnowszej generacji muzycznych syntezatorów, dźwięki melodycznych instrumentów perkusyjnych: marimby, wibrafonu, a także potężnych kotłów, werbli, brazylijskich surdo i tam-tamu. Całość uzupełniały wyświetlane na ekranie pejzaże kosmosu, a na scenie pojawiła się prawdziwa luneta. Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali interaktywną prezentację, dzięki której z przyjemnością odbyli międzygalaktyczną podróż w świat muzyki.

Wizyta w Filharmonii na Ołowiance odbyła się w ramach szkolnego projektu "Spotkajmy się w filharmonii", którego celem jest zachęcenie młodzieży do uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze. Podczas tego wyjazdu drugoklasiści mieli okazję nie tylko zobaczyć ciekawy koncert muzyczny, ale też poznać jeden z najbardziej znanych obiektów kulturalnych Trójmiasta. Piękny, nowoczesny gmach Filharmonii, wraz z urokliwym otoczeniem gdańskiej Starówki zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. W kolejnych miesiącach odbędą się podobne wyjazdy klas I i III. Projekt uzyskał dofinansowanie Burmistrza Miasta Redy w wysokości 2700 zł. Opiekunami projektu w szkole są panie: Teresa Liegman, Hanna Rojek i Iwona Nowicka.

Tekst: Iwona Nowicka
Zdjęcia: Hanna Rojek

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

"Mój język świadczy o mnie", czyli Tydzień Kultury w Gimnazjum

W dniach 13 - 17.10. 2014r. odbywał się po raz drugi w naszym gimnazjum Tydzień Kultury. Organizatorami akcji, jak w roku ubiegłym, były: pedagog szkolny - Barbara Kisiel i psycholog szkolny - Kamila Kordys.
Przez cały tydzień wszystkie klasy oceniane były przez nauczycieli za zachowanie podczas zajęć lekcyjnych oraz na przerwie. Natomiast uczniowie mieli za zadanie udekorować drzwi swojej klasy hasłami na temat kultury bycia w szkole - liczyła się treść, pomysłowość oraz estetyka. Gimnazjaliści musieli również opracować aforyzm lub rymowankę propagującą używanie pięknej polszczyzny. Prace przygotowane przez poszczególne klasy zostały ocenione przez komisje w składzie: Barbara Kisiel, Beata Zawal-Brzezińska, Kamila Kordys. Najładniejsze prace wyeksponowane zostały w formie gazetki na holu gimnazjum. Największą ilość punktów podczas Tygodnia Kultury i I miejsce zdobyła klasa II c, którą nagrodzono tortem. II i III miejsce zdobyły klasy: I c i II a.

Zwycięskie klasy otrzymały gratulacje oraz dyplomy z rąk dyrektora szkoły, Jana Skrobula.

Tekst: Kamila Kordys
Zdjęcia: Beata Zawal-Brzezińska, Kamila Kordys

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015

14 października wielkim świętem w Zespole Szkół nr 2

We wtorek, 14 października, społeczność Zespołu Szkół nr 2 miała szczególną okazję do świętowania. Była to bowiem nie tylko kolejna rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej, ale tego dnia przypadała również 150 rocznica urodzin Patrona Szkoły Podstawowej nr 3 - Stefana Żeromskiego. Pisarz ten jest patronem podstawówki od 1971 roku, kiedy to 27 listopada miała miejsce uroczystość nadania imienia szkole.
Z okazji tej pięknej rocznicy urodzin Żeromskiego odbyła się miejska uroczystość, na którą zaproszone były m.in. władze miasta Redy, radni, dyrektorzy redzkich szkół i przedszkoli oraz wielu znamienitych gości. Akademia rozpoczęła się od przemówienia dyrektora szkoły, Jana Skrobula, który w swojej prezentacji nawiązał do powołania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku oraz przedstawił związki Żeromskiego z Wybrzeżem i jego pobytem w naszych okolicach. Pan dyrektor wręczył również "Nagrody Dyrektora" 20 nauczycielom: Justynie Zabrodzkiej, Beacie Zawal-Brzezińskiej, Izabeli Jarzębskiej-Pawłowskiej, Bogumile Deksnait-Naczk, Katarzynie Kałuża, Katarzynie Kończak, Marioli Thomas, Hannie Zwierzyckiej, Teresie Liegman, Hannie Rojek, Urszuli Obłuda, Mirosławie Niewiadomskiej, Katarzynie Paradowskiej, Tomaszowi Grodzickiemu, Annie Koleśnik, Monice Kitel, Barbarze Kisiel, Patrycji Hewelt-Skrobul, Iwonie Nowickiej, Teresie Dopke. Dyrektor szkoły wspomniał także o nauczycielach wyróżnionych przez Burmistrza Redy, Krzysztofa Krzemińskiego: Marioli Szreder, Esterze Miotk, Mirosławie Wróblewskiej oraz o pani Grażynie Napieraj, która została nagrodzona przez Pomorskiego Kuratora Oświaty. Swoją ogromną rolę tego dnia odegrali także uczniowie, którzy z wielkim zaangażowaniem przez cały rok wykonywali prace poświęcone Żeromskiemu; pisali wiersze; piosenki oraz przygotowywali kartki z albumu, które powstały w wyniku wycieczek klasowych do Orłowa, Gdyni Witomina, Rozewia i Helu. Wybór tych miejsc nie był przypadkowy, ponieważ są to miejsca, w których bywał Stefan Żeromski. Efekty uczniowskich starań można było podziwiać na wystawie przygotowanej z okazji uroczystości.
Z niemniejszym poświęceniem pracowali szkolni "artyści", którzy wzięli udział w części artystycznej przygotowanej w konwencji lekcji języka polskiego poświęconej Żeromskiemu pod hasłem "Stefan Żeromski, jako pisarz i nauczyciel". Można było podziwiać nie tylko talenty wokalne i recytatorskie uczniów, ale również aktorskie, które zaprezentowali gimnazjaliści w filmowej inscenizacji fragmentu "Syzyfowych prac".
Ważnym punktem uroczystości było także odsłonięcie "Ławeczki Stefana Żeromskiego", którego dokonał dyrektor szkoły. W tym czasie publiczność wysłuchała piosenki o ławeczce, napisanej specjalnie na tę okoliczność.
Dzień ten pełen emocji i odświętnej atmosfery był z pewnością cennym przeżyciem dla wielu uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców, którzy już dzień wcześniej mieli okazję uczestniczyć w szkolnych uroczystościach z okazji 150 rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego.

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Katarzyna Kałuża, Magda Rojek

Zdjęcia dostępne tutaj >>

   2014/2015    2014/2015

Młodzież ze Zwolle w Holandii gości w Gimnazjum nr 2

W dniach 06.10.2014 - 09.10.2014 Mieliśmy okazję gościć w naszym mieście uczniów z holenderskiego Zwolle. Uczniowie przyjechali do Redy w ramach wymiany językowej w której biorą udział: Gimnazjum nr 2 oraz Gimnazjum nr 1. Młodzież podczas wymiany nabywała pewności siebie w używaniu języka angielskiego oraz miała okazję poznać kulturę i zwyczaje osób pochodzących z innego kraju.
Pierwszy dzień był okazją dla uczniów by zaprezentowali swoją okolicę. W ten sposób niektórzy wybrali się na wycieczkę z rodzicami i swoim holenderskim gościem np. do Władysławowa, Rewy, Pucka lub na kręgle do Gdyni. W ten sposób każdy integrował się ze swoim nowym, tymczasowym domownikiem według własnego pomysłu. Drugi dzień od rana dostarczył nam niesamowitych wrażeń, gdyż udaliśmy się do Gdyńskiego Parku Technologicznego EXPERYMENT. Każdy miał okazję chociażby wykrzyczeć swoje emocje w zamkniętej kabinie, bądź spróbować wytworzyć wir w morzu. Następnie udaliśmy się do Gdańska, gdzie zwiedzaliśmy Stare Miasto. W środę udaliśmy się do Sztutowa, gdzie pochyliliśmy się pełni zadumy nad ofiarami holocaustu mającego miejsce podczas II wojny światowej. W tym dniu nie zabrakło nas również na gdańskim Westerplatte.
Ostatniego dnia uczniowie próbowali swoich sił w zajęciach kreatywności w Wejherowskiej Filharmonii. Uczestnicy wymiany tworzyli różne formy ekspresji własnego ja. Nie zabrakło również krótkiego spaceru po Wejherowie, który był urozmaicony tzw. "grą uliczną", w trakcie której należało odnaleźć wcześniej schowane przedmioty.
Tegoroczna wymiana udowodniła uczniom, że nie ma dla nich barier, jakich nie są w stanie przekroczyć.

Tekst: Sandra Irzyk


2014/2015 2014/2015

2014/2015 2014/2015

2014/2015



   2014/2015

W środę, 08.10.2014 roku, gościliśmy, na zaproszenie pani Marioli Szreder, w Zespole Szkół nr 2 w Redzie Deutsch - Wagen - Tour. Jest to projekt realizowany pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Goethe Institut oraz Ambasady Niemiec, który promuje język, kulturę oraz poszerza wiedzę na temat Niemiec.
Po powitaniu przez pana dyrektora Jana Skrobula, odbył się Konkurs Recytatorki Poezji Niemieckiej, w którym wzięli udział: Patrycja Pawlik, Adriana Bieschke, Paulina Kreft, Nikola Żak. Lektorka, pani Magdalena Jurowska, zaprezentowała nowatorskie metody związane z nauką języka i w niekonwencjonalny sposób, w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów, przekazała informacje o Niemczech.
Zajęcia odbywały się w trzech grupach. W pierwszej grupie w zabawach animacyjnych wzięli udział uczniowie klasy 2b ze Szkoły Podstawowej nr 3. Dzieci podczas uroczystości wykonały taniec do piosenki "Ich spiele". Rodzice przygotowali piękne dodatki do strojów w kolorach flag Polski i Niemiec.
Kolejne grupy stanowili uczniowie z klas 2c i 2b Gimnazjum nr 2. Uczniowie Jędrzej Niewiadomski i Szymon Niewiadomski pokazali film, w którym przedstawili naszą szkołę i swoje zainteresowania. Młodzież rozwiązywała quiz wiedzy o Niemczech, tańczyła, w grupach wyszukiwała informacje na podany temat. Podczas spotkania uczniowie bawili się chustą KLANZA, śpiewali piosenki, poprzez gry i zabawy utrwalali słownictwo i poznawali nowe zwroty. Za zaangażowanie i aktywność otrzymali upominki z logo projektu: długopisy, magnesy, koszulki, naklejki, plany lekcji.


Tekst: Mariola Szreder

Zdjęcia dostępne tutaj >>


   2014/2015

"Witajcie w naszej bajce" - czyli otrzęsiny klas I

Jak co roku, wrzesień to miesiąc, w którym do naszej społeczności szkolnej przyjmujemy nowych uczniów - pierwszoklasistów. Podczas rozpoczęcia roku szkolnego odbyło się już uroczyste ślubowanie klas pierwszych na sztandar szkoły. 24 września nasi najmłodsi koledzy mieli okazję przedstawić się od strony bardziej zabawowej, uczestnicząc w tradycyjnym Turnieju Otrzęsinowym.

W tym roku Turniej przebiegał w bajkowym klimacie. Klasy pierwsze zaprezentowały się jako rodzinki Smerfów (Ia), pszczółek - koleżanek i kolegów Mai i Gucia (Ib) oraz małych przyjaciół Królewny Śnieżki, krasnoludków (Ic). Wychowawczynie klas wystąpiły w rolach Papy (Mamy) Smerfa, Królowej Pszczół i Królewny Śnieżki. Jak co roku, pierwszoklasiści rywalizowali w licznych konkurencjach, które dostarczyły sporo okazji do dobrej zabawy tak im, jak i dopingującym ich kolegom z klas II i III. Wśród zadań znalazły się m.in.: słowno-muzyczna prezentacja klasy, prezentacja charakterystycznej postaci (Gargamel, pajęczyca Tekla, zła czarownica), karmienie jagodową kaszką, odgadywanie motywów muzycznych z bajek i dobranocek oraz, oczywiście, zręcznościowy tor przeszkód.

Zwycięzcą tego niezwykle emocjonującego turnieju została klasa I b z wychowawczynią, p. Iwoną Nowicką. Nagrodą był smerfno-truskawkowy tort. Wyglądał pysznie! :-)

Jak zwykle, otrzęsinową zabawę wraz z baśniowymi dekoracjami przygotowała grupa uczniów z klas III, a konkurencje sportowe opracowała p. Lidia Skrobul.

Tekst: Iwona Nowicka
Zdjęcia: Dominik Świtoński

Zdjęcia dostępne tutaj >>


   2014/2015

Zabrzmiał pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2014/2015!

W poniedziałek, 1 września, uczniowie, rodzice oraz nauczyciele rozpoczęli rok szkolny 2014/2015. Dla wielu z nich, a w szczególności dla najmłodszych dzieci z klas 0 i 1, było to ogromne przeżycie. Nie inaczej było również w przypadku gimnazjalistów z klas 1, którzy w tymże dniu mieli uroczystość ślubowania.
Życzymy, by był to dla wszystkich rok wykorzystanej szansy na zdobycie wiedzy, nowych umiejętności i doświadczeń.

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Katarzyna Paradowska


2014/2015

2014/2015

2014/2015

2014/2015

2014/2015

2014/2015




Gimnazjum nr 2

•  Rekrutacja
•  Grono pedagogiczne
•  Aktualności
•  Patron szkoły
•  Hymn szkoły
•  Nadanie imienia
•  Comenius w G2
•  Projekty
•  Wymiana językowa
•  Rose
•  Klasy
•  Osiągnięcia
•  Egzamin gimnazjalny
•  Doradztwo zawodowe
•  Sport
•  Plan lekcji
•  Galeria zdjęć
•  Gazetka szkolna
•  Samorząd szkolny
•  Ciekawe linki
•  Archiwum
•  Publikacje nauczycieli

Kalendarz

Kącik komputerowy

•  Przeglądarki internetowe
•  Bezpieczeństwo komputera
•  Bezpieczeństwo w necie
•  Systemy operacyjne

NEWS:

Terminy zebrań i konsultacji z Rodzicami
więcej >>

O nas

Jesteśmy szkołą z klasą!

Jesteśmy szkołą z klasą!

Statystyka strony

Standardy

Strona spełnia dwa ważne standardy:

Valid CSS!

Valid HTML 4.01 Transitional




Opracowanie © Elżbieta Rybarczyk

© 2005-2015